Začína sa éra vesmírneho turizmu: Čo na to hovorí naša planéta?

Po Bransonovi sa dostal do vesmíru ďalší miliardár, Jeff Bezos. Aký má štart rakety dopad na životné prostredie?

Cestovanie do vesmíru
Zdroj: YouTube(Everyday Astronaut)

Éra vesmírneho turizmu sa pomaly, ale isto blíži. Za hranice našej planéty sa nedávno pozrel miliardár Richard Branson, ktorý porazil svojho konkurenta, Jeffa Bezosa. Ten dlho neváhal a dnes absolvoval úspešný let do vesmíru, na palube rakety Blue Origin, píše portál IFL Science.

Bezos síce nie je prvým miliardárom vo vesmíre, no dostal sa do väčšej výšky, ako Branson. Raketa Blue Origin sa vzniesla do výšky 120 km, čo už je naozaj za hranicou vesmíru. Svojim budúcim zákazníkom ponúka Bezos rovnaký zážitok. Ďalším významným hráčom je Elon Musk, ktorý ponúka až 5 dní na obežnej dráhe v kapsule Crew Dragon. Čo však na rozmach vesmírneho cestovania hovorí naša planéta?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na to, aby sa raketa dostala do vesmíru potrebuje veľké množstvo energie. Blue Origin, raketa na ktorej letel Bezos, používa ako palivo tekutý vodík a kyslík. Počas letu tejto rakety sa vytvára veľké množstvo vodnej pary. Rakety VSS Unity a Falcon produkujú množstvo oxidu uhličitého a tiež vodnú paru. VSS Unity zároveň produkuje aj oxidy dusíka, ktoré rovnako prispievajú k znečisteniu vzduchu.

Dopad na našu Zem

Približne dve tretiny paliva sú vylúčené do stratosféry, ktorá sa nachádza 12-50 km nad povrchom a do mezosféry, ktorá leží od 50-85 km nad povrchom. Tam môžu vydržať dva až tri roky. Počas štartu, alebo návratu do atmosféry sa zároveň vytvára teplo, ktoré mení dusík na oxidy dusíka, čo prispieva k znečisteniu vzduchu.

Oxidy dusíka a chemikálie, ktoré vznikajú rozkladaním vodnej pary premieňajú ozón na kyslík, čím prispievajú k úbytku ozónovej vrstvy, ktorá nás chráni pred škodlivým UV žiarením. Oxid uhličitý prispieva ku globálnemu otepľovaniu, no vodná para môže viesť ku vzniku oblakov, ktoré odrazia svetlo späť do vesmíru a planétu ochladia. Menšia ozónová vrstva by zároveň mohla prijať menej svetla, čím by ochladila stratosféru.

Momentálne teda nie je známe, aký bude mať vesmírny turizmus dopad na našu planétu. Úlohou vedcov bude vytvoriť detailné modely, ktoré by vzali do úvahy zložité chemické procesy, ktoré vzniknú vo vyšších častiach atmosféry. Kľúčové je tiež pochopiť, ako sa bude vesmírny turizmus vyvíjať.

Súkromná vesmírna spoločnosť Virgin Galactic očakáva približne 400 letov ročne. Svoje služby poskytne tým, ktorí si budú môcť cestu do vesmíru dovoliť. Počas štartu rakety môže vzniknúť od 4 do 10-krát viac oxidov dusíka, ako vyprodukuje najväčšia tepelná elektráreň v Anglicku za rovnakú dobu. Pri štarte rakety so štyrmi ľuďmi na palube vznikne od 50 do 100-krát viac oxidu uhličitého, ako pri plne vyťaženom lete lietadla.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre