Začiatkom marca vrazí do nášho Mesiaca zvláštny objekt: Nie je to to, čo sme si mysleli

Astronómovia si boli istí, že ide o odhodenú časť rakety Falcon 9, no pred pár dňami priznali chybu.

jadrova bomba mesiac
Zdroj: YouTube (What If)

V roku 2015 odštartovala do vesmíru raketa spoločnosti SpaceX. Na palube niesla satelit americkej NASA, Deep Space Climate Observatory (pozn. redakcie: DSCOVR). Od úspešného ukončenia misie poletovala časť rakety vo vesmíre na chaotickej obežnej dráhe a astronómovia sa snažili zistiť, kde nakoniec skončí, informuje portál Science Alert. Objekt mal naraziť do nášho Mesiaca.

Astronóm Bill Gray tvrdil, že časť rakety sa v januári tohto roku stretla s Mesiacom, čo výrazne zmenilo jej obežnú dráhu. Predpokladalo sa, že koncom marca vrazí do povrchu našej prirodzenej družice rýchlosťou 9-tisíc km/h. Jeho tvrdenie podporoval aj tím amatérskych astronómov, ktorý kus vesmírneho odpadu sledoval.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Sledovaniu podobných kusov vesmírneho odpadu sa venujem už 15 rokov. Toto je naša prvá neúmyselná kolízia s Mesiacom,“ vysvetľuje Bill Gray.

Na portáli Project Pluto sa v posledných dňoch objavila oprava, ktorej autorom bol sám Gray. Ten potvrdzuje, že v marci naozaj niečo do nášho Mesiaca narazí, no nakoniec to nebude odhodená časť rakety Falcon 9, ale časť čínskej rakety Long March 3C. Project Pluto je softvér, ktorý umožňuje výpočet dráhy rôznych objektoch o vesmíre a používajú ho aj vesmírne programy americkej NASA.

Vesmírny omyl

Lenže ako vlastne došlo k tejto chybe. Bill Gray vysvetľuje, že objekt bol už od začiatku (pozn. redakcie: Pred januárovým preletom okolo Mesiaca) na zvláštnej obežnej dráhe. V najvyššom bode obežnej dráhy sa objekt priblížil k dráhe našej prirodzenej družice no v najnižšom bode bol len tretinu tej vzdialenosti.

Ak by skutočne išlo o odhodenú časť rakety Falcon 9, najnižší bod jej obežnej dráhy by bol oveľa bližšie k našej Zemi. Dôvodom omylu bolo zvláštne správanie odhodených častí rakety, ktoré môžu čas od času vykazovať. Niekedy sa stane, že začne unikať nespotrebované palivo, čo môže časť vesmírnej rakety potlačiť na inú obežnú dráhu. Ak sa teda astronómovia pokúšajú zistiť odkiaľ objekt prišiel, existuje veľká šanca, že sa pri výpočtoch pomýlia.

Zo začiatku nebolo jasné, akú trajektóriu mala misia DSCOVR trajektóriu. Prelet okolo Mesiaca sa využíva pomerne často na upravenie obežných dráh objektov. Dáta síce úplne nesedeli, no existovala pomerne veľká šanca, že zvláštny objekt na kolíznom kurze s Mesiacom môže byť naozaj odhodená časť rakety Falcon 9.

V roku 2014 ale štartovala čínska misia Chang’e 5-T1, ktorá si to zamierila priamo na Mesiac. Bližšia analýza ukázala, že dráha tejto misie sa lepšie zhoduje s pozorovanou dráhou vesmírneho odpadu. Dôkazy, ktoré má tím z Project Pluto k dispozícii nie sú jednoznačné. Vzhľadom na obežné dráhy oboch misií je oveľa pravdepodobnejšie, že do Mesiaca narazí časť čínskej rakety, nie rakety Falcon 9. Či už ide o americkú, alebo čínsku časť rakety, odhadovaný čas kolízie sa nemení. Objekt narazí do odvrátenej časti Mesiaca 4. marca 2022.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre