SpravodajstvoVeda a výskum

Záblesky gama lúčov: Sú hviezdy, ktoré ich vytvárajú „vykopnuté zo svojej galaxie?

Nová štúdia sa bližšie pozrela na záhadu krátkych zábleskov gama žiarenia.

Krátke záblesky gama žiarenia sú krátke záblesky vysoko energetických lúčov, ktoré sa zjavia ďaleko od galaxií, z ktorých pôvodne vyšli, píše portál Space.

Astronómovia si niekoľko rokov mysleli, že keď tieto záblesky vzniknú, niečo ich „postrčí,“ no nové pozorovania poukazujú na pravý opak. Trvalo im dlhú dobu, kým začali pomaly prichádzať na to, ako môžu tieto energetické úkazy vznikať. Vo väčšine prípadov sú to záblesky, ktoré netrvajú dlhšie ako dve sekundy. Prvýkrát boli objavené armádou spojených štátov, ktorá vyvinula detektor gama lúčov. Ich cieľom bolo nájsť dôkazy o tajných sovietskych testoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Detektory sa spočiatku zbláznili, čo vyvolalo paniku, no neskôr si americká vláda uvedomila, že lúče prichádzajú z vesmíru a nie zo Sovietskeho zväzu. Aj napriek tomu ale ide o akúsi vesmírnu vzácnosť a preto sa astronómom nedarí prísť na to, ako vznikajú. Keďže sú pomerne vzácne a krátke, vedci sa musia spoliehať na opakované pozorovania.

Vedia ale že to, čo záblesky vytvorilo musí byť nesmierne energetické a pritom relatívne malé, menšie ako hviezda. Zistili to práve kvôli dĺžke trvania záblesku. Priemerný záblesk gama žiarenia trvá približne 0.2 sekundy. Ak exploduje kozmický objekt, explózia je stále limitovaná rýchlosťou svetla. Ak záblesk trval 0.2 sekundy, znamená to, že jeden koniec objektu bol od druhého vzdialený približne 0.2 svetelných sekúnd. Táto vzdialenosť sa rovná štvornásobku priemeru Zeme.

V roku 2005 sa vedcom po prvýkrát podarilo pozorovať dohru krátkeho záblesku gama žiarenia, no až v roku 2017 získali definitívny dôkaz o ich existencií. Krátky záblesk gama žiarenia sa odohral v tú istú dobu, ako pozorovanie gravitačnej vlny. Tá poukazovala na dve neutrónové hviezdy, ktoré sa zlúčili dokopy – proces nazývaný kilonova.

Vykopnuté z galaxie?

Dlhú dobu sa astronómovia domnievali, že pred zrážkou neutrónových hviezd, ktorá vyústi do kilonovy, sú tieto hviezdy vykopnuté z galaxií, v ktorých sa nachádzajú. Následne putujú intergalaktickým priestorom, kým sa nakoniec nespoja a nevznikne krátky záblesk gama žiarenia. Nový výskum ale tvrdí, že sa astronómovia mýlia.

Okolo galaxií existuje región, ktorý sa nazýva halo. Ten sa môže rozpínať až do vzdialenosti 327-tisíc svetelných rokov od galaktického disku. V tomto regióne môžeme nájsť veľmi malé množstvo hviezd, menej ako 2% populácie. Ak ale vedci pozorujú väčšie množstvo gama zábleskov v galaktickom hale, je viac ako možné, že neutrónové hviezdy, ktoré záblesk mohli vyvolať prišli z iného regiónu.

Nakoniec sa ale ukázalo, že záhada krátkych gama zábleskov nie je vôbec záhadou. Ak vedci pozorujú záblesk, ktorý prichádza zo zdanlivo prázdneho regiónu, je možné, že sa tam nachádza oveľa viac hviezd, než môžeme pozorovať. Neutrónové hviezdy totiž nebývajú vykopnuté z ich galaxií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close