SpravodajstvoVeda a výskum

Zábery kozmickej siete odhalili vedcom miliardy neobjavených galaxií

Obrovské štruktúry, spájajúce celé galaxie, odhalili vedcom ďalší fascinujúci objav.

Ak sa pozrieme na náš vesmír z galaktického merítka, všimneme si vláknité štruktúry, ktoré vedci nazývajú kozmická sieť. Je to sieť zoskupených galaxií, ktoré sú spojené intergalaktickým plynom, píše portál IFLScience.

Pre vedcov nie je jednoduché pozorovať plynné vlákna kozmickej siete a len nedávno prišli na spôsob, ako ich pozorovať priamo. Astronómom sa ale podaril pôsobivý objav. Dokázali naraz pozorovať hneď niekoľko vlákien kozmickej siete. Ich práca bola publikovaná v denníku Astronomy & Astrophysics a vyžiadala si až 140 hodín pozorovania. Vedci sa zamerali na malú oblasť na oblohe a použili teleskop VLT (pozn. redakcie: Very Large Telescope).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najvzdialenejšie vlákna, ktoré mohli pozorovať, vznikli, keď bol vesmír starý 1.3-miliardy rokov. Najbližšie vlákna údajne vznikli o 800-miliónov rokov neskôr. Obdobie, v ktorom plynné vlákna vznikali vedci označujú ako extrémne dôležité. V tomto období galaxie produkovali nové hviezdy nepredstaviteľným tempom, a tým pádom sa rozrastali.

Oblasť, ktorú vedci monitorovali je tak povediac „slávna.“ Ide o región, ktorý bol monitorovaný v rámci programu Hubble Ultra Deep Field, v rokoch 2003 a 2004. Ide o záber, ktorý sa považuje za najhlbší pohľad do nášho vesmíru.

Kozmická sieť
Obrázok z projektu Hubble Deep Field Zdroj: NASA

Miliardy trpasličích galaxií

Astronómovia v minulosti odhadovali, že v tomto regióne sa môže ukrývať približne 10-tisíc galaxií. Vedci však tušili, že toto číslo porastie. V rámci projektu Hubble Deep Field sa ukázalo, že počet galaxií v tomto regióne môže byť až o 40% vyšší, no nová štúdia ukázala, že sa tam môže ukrývať oveľa viac galaxií, ktoré nevidíme.

Tím, skúmajúci plynné vlákna kozmickej siete, zisťoval, čo môže spomínané vlákna osvetľovať. Kozmické vlákna sú regiónmi, kde je plyn extrémne rozpŕchnutý a ak ho dokážu astronómovia pozorovať, niečo ho musí osvetľovať. Simulácie nakoniec ukázali, že v regióne sa môže ukrývať niekoľko miliárd trpasličích galaxií. Tie osvetľujú plyn v kozmických vláknach, no sú príliš malé a tmavé, že ich nedokážeme pozorovať.

Kozmická sieť
Kozmická sieť. Zdroj: NASA, ESA

„Predpokladáme, že svetlo, ktoré vidíme, prichádza hlavne z mladých galaxií. Tieto galaxie a môžu skladať z miliónkrát menej hviezd, než naša Mliečna dráha,“ vyjadril sa autor štúdie, Joop Schaye.

Ide o objav, ktorý vyvolá rozruch vo vedeckej komunite. V minulosti sa predpokladalo, že plynné kozmické vlákna žiaria kvôli ultrafialovému pozadiu, ktoré vlákna zahrieva a kvôli tomu žiaria. Ak chcú vedci odhaliť tajomstvá kozmickej siete, potrebujú na to viac pozorovaní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close