SpravodajstvoVeda a výskum

„Za neobyčajne vysokou jasnosťou lávových planét nemôže samotná láva,“ tvrdia vedci

Prišli na to jednoduchým, ale netradičným pokusom

Medzi najzvláštnejšie, najextrémnejšie planéty, ktoré vedci doposiaľ objavili, patria takzvané horúce super-Zeme, ktoré obiehajú svoju domovskú hviezdu v takej blízkosti, že ich povrch môže byť oceán žeravej lávy.

Vedcom sa podarilo objaviť niekoľko takýchto svetov a zistili, že tieto planéty sú nezvyčajne jasné, jasnejšie než naša Zem. Momentálne však nepoznajú presný dôvod za ich jasnosťou, tím vedcov z inštitútu MIT však prišiel na to, že to nebude spôsobené samotnou lávou. Zistili to zaujímavým pokusom. V peci rozpustili niekoľko kameňov a následne merali jasnosť vzniknutej lávy. Pomocou týchto zistení následne vypočítali hodnotu jasnosti týchto planét, Píše o tom portál MIT News.

Výsledkom pokusu bolo, že samotná láva, alebo stuhnutý materiál na planéte, nie je dostatočne reflektívny na to, aby sa zhodoval s nameranými hodnotami. Vedci zároveň konštatovali, že na povrchu týchto lávových planét sa môže nachádzať ešte niečo, čo prispieva k ich vysokej jasnosti, napríklad stopy kovov v atmosfére alebo oblaky, ktoré odrážajú svetlo.

„Stále toho veľa o lávových planétach nevieme. Dlho sme ich brali ako žiariace skalnaté gule, avšak ukazuje sa, že na ich povrchu môžu prebiehať exotické procesy, ktoré sme doposiaľ nevideli,“ hovorí Zahara Essack, z inštitútu MIT.

Záhadné planéty

Horúce super-Zeme sa hmotnosťou nachádzajú medzi 1 až 10-násobkom hmotnosti Zeme. Špecifickou je pre ne krátka obežná doba, keďže svoju domovskú hviezdu sú schopné obehnúť za 10 dní. Keďže sú blízko pri hviezde, nemajú žiadnu atmosféru a teplota na ich povrchu sa môže vyšplhať až na 576 °C.

„Čakali sme, že tieto planéty budú uhľovými guľami vo vesmíre a budú veľmi tmavé. Čo môže za ich vysokú jasnosť?“ pýta sa Zahara Essack.

Vedci z MIT skúšali rôzne kombinácie materiálov, ktoré rozpúšťali na lávu. Ani v jednom z prípadov sa im nepodarilo dosiahnuť potrebné hodnoty. Na druhú stranu sa v budúcich pozorovaniach bližšie zamerajú na tieto exotické svety a pokúsia sa zistiť, čo ich robí tak jasnými.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close