fbpx
Zaujímavosti

Za nehodu rakety Soyuz FG mohla zlá manipulácia a nedostatočná kontrola kvality | VIDEO

Väčšina z Vás určite zachytila informáciu o výbuchu rakety Soyuz FG, ktorá mala 11. októbra dopraviť astronautov Nicka Hague a Aleseyho Ovchinina na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Raketa bola ale pri oddeľovaní podporných rakiet poškodená, kvôli čomu bol spustený automatický únikový systém a posádka vesmírnej lode sa bezpečne dostala opäť na Zem. Doposiaľ sme ale netušili, čo naozaj spôsobilo celú haváriu. Ruská vesmírna agentúra sa ale s informáciami podelila na včerajšej tlačovej konferencii. Dôvod havárie Vás určite prekvapí.

Za nehodu mohol ohnutý snímač

Človek by si myslel, že pri tak obrovskej a nákladnej misii sa nemôže stať žiadna veľká chyba. Bohužiaľ, takéto problémy sa vyskytujú aj pri tak podstatných veciach, akým je napríklad vynesenie ľudskej posádky do vesmíru. Za celú nehodu môže podľa uvedených informácií ohnutý snímač na jednej zo 4 podporných rakiet. Ten kvôli svojmu 6-stupňovému vyoseniu nedokázal adekvátne zhodnotiť situáciu počas odpájania podporných rakiet a spôsobil fatálnu nehodu celej rakety. Jedna z podporných rakiet sa zle odpojila, čoho následkom bolo zasiahnutie hlavnej rakety, ktorá po výraznom zásahu spustila jeden z automatických únikových systémov.

AKTUALIZÁCIA: Za vyosenie snímača môže zlá manipulácia pri presune rakety.

Nedostatočná kontrola kvality

Ohnutie snímača nebolo podľa predstaviteľov spôsobené počas prípravy rakety, poprípade už vo vzduchu. Chyba snímača bola spôsobená už pri samotnom výrobnom procese. Ruská vesmírna spoločnosť Roscosmos tento problém klasifikovala ako manipulačnú výrobnú chybu. Bohužiaľ, za celý problém môže aj nedostatočná kontrola kvality, ktorú spoločnosť Roscosmos významne zanedbala. Podobné výrobné chyby by kontrolou kvality jednoznačne prejsť nemali.

Raketa sa začne používať už čoskoro

Ruská vesmírna agentúra, pochopiteľne, ihneď po havárii zakročila a zrušila všetky budúce lety rakety Soyus FG. Keďže sa po bližšom skúmaní ukázalo, že sa jednalo o výrobnú chybu, agentúra začína opäť zvažovať nasadenie rakety Soyuz FG. Pred týždňom sa na obežnú dráhu dostala raketa Soyuz 2-1b, ktorá do vesmíru bezpečne vyniesla vojenský prieskumný satelit. Aby bolo jasné, väčšina rakiet Soyus používa ten istý odpájací systém a Soyuz 2-1b nie je žiadnou výnimkou. Na základe tejto úspešnej misie môžme očakávať, že Ruská vesmírna agentúra povolí štart modulu Progress Supply, ktorý obsahuje zásoby pre ISS, ku ktorej ho má dopraviť práve raketa Soyuz. Po úspešnom doručení potrebných zásob je viac než len pravdepodobné, že bude opäť povolený aj let s posádkou, ktorá by sa mala na ISS dostať už behom decembra.

Zdroj: arstechnica.com, úvodný obrázok (Youtube – Roscosmos Media)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Tagy
Close
Close