Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

Za necelých sto rokov budeme svedkami hviezdnej zrážky. Explózia dvoch hviezd bude najjasnejším objektom na našej oblohe

Sústava dvoch hviezd sa momentálne nachádza na kolíznom kurze. Hviezda V Sagittae skončí v útrobách jej spoločníka, bieleho trpaslíka

Na sústavu dvoch hviezd, ktorá je ledva viditeľná na nočnej oblohe, čaká „jasná“ budúcnosť. Ak sú predpoklady vedcov správne, budeme ju mať možnosť vidieť. Jedná sa o binárnu sústavu V Sagittae a nájsť ju je problém aj so stredne veľkým teleskopom.

V nasledujúcich desaťročiach však sa to zmení, keďže tieto dve hviezdy sú na ceste stať sa jednou. Podľa expertov z univerzity v Louisiane má tento nevšedný hviezdny pár potenciál stať sa najjasnejšou hviezdou v celej Mliečnej dráhe. Stanú sa jasnejšou ako hviezda Sirius, ktorá momentálne drží prvé miesto.

Explozia hviezd
Ilustračný obrázok, Zdroj: flickr.com (European Southern Observatory)

Spojenie by malo nastať okolo roku 2083. Hviezda vypúšťa do vesmíru svoju hmotu, ktorá padá na bieleho trpaslíka (pozn. redakcie: typ hviezdy). Tento jav má spustiť explóziu, ktorá sa vidí len zriedka. Podľa vedcov sa má jasnosť explózie približovať k supernove. Naposledy sa ľudstvo stalo svedkom podobnej udalosti pred viac ako storočím a hviezdny systém V Sagittae je dodnes zmenený na nepoznanie.

Biely trpaslíci sú pozostatkami umierajúcich hviezd, ktoré sú sami o sebe odsúdené na zánik. Ak sa však nachádzajú pri inej hviezde, môžu ukradnúť dostatok paliva na to, aby dokázali prežiť. Väčšia, normálna hviezda tak obieha okolo bieleho trpaslíka, dokým sa doňho sama nezrúti. V Sagittae padá, podľa výpočtov, rýchlejšie než bolo predpokladané a zrážka s bielym trpaslíkom bude pravdepodobne veľmi explozívna.

Vedci sa nevedia presne zhodnúť na dátume zrážky. Rozpätie rokov je od 2067 až do 2099, čo znamená, že niektorí z nás budú môcť explóziu pozorovať na vlastné oči. Bude sa jednať o najjasnejší objekt na nočnej oblohe, ktorý sa objaví pod súhvezdím labute.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
explózia hviezdy storočie Vesmír Zrážka
Close
Close