SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Z útrob našej galaxie vyšiel záhadný signál: Čo ho vytvorilo?

Signál, ktorý vytvoril za okamih viac energie, ako Slnko za sto rokov.

Minulý rok, 28. apríla, zachytili dva rádiové teleskopy intenzívny pulz rádiových vĺn. Udalosť trvala len milisekundu, no pre astronómov znamenala obrovský objav, píše portál Live Science.

To, čo teleskopy zaznamenali bol jav, ktorý sa nazýva rýchly rádiový záblesk. Je to astronomický jav, pri ktorom sa uvoľní obrovské množstvo energie, vo forme rádiového spektra. Za jednu mikrosekundu vytvoria rádiové záblesky viac energie, ako Slnko za sto rokov. Tieto javy trvajú len veľmi krátku dobu a pochádzajú zo zdrojov, ktoré sa nachádzajú mimo našej galaxie. Prípad z 28. apríla 2020 sa však líšil. Išlo o prvý rýchly rádiový záblesk, ktorý prišiel z vnútra Mliečnej dráhy. Odhaduje sa, že vznikol vo vzdialenosti 30-tisíc svetelných rokov od našej planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

30-tisíc svetelných rokov sa môže javiť ako veľká vzdialenosť, no v tomto prípade bolo záblesk „takmer nemožné minúť“. Zachytili ho dva rádiové teleskopy, CHIME (pozn. redakcie: The Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) a STARE2 (pozn. redakcie: Survey for Transient Astronomical Radio Emission 2).

„Teleskop CHIME sa ani nepozeral tým správnym smerom, no napriek tomu dokázal zaznamenať silný a jasný záblesk rádiového žiarenia,“ vyjadril sa Kiyoshi Masui, z MIT.

Odkiaľ prichádzajú?

Rýchle rádiové záblesky, ktoré sa odohrávajú mimo našej galaxie, sú mimoriadne náročné na štúdiu. Rýchle rádiové záblesky totiž dokážu zmiznúť tak rýchlo, ako sa objavili. Keď však vedci zaznamenali jeden, ktorý prichádzal z útrob našej vlastnej galaxie, priblížili sa k určeniu zdroja týchto záhadných zábleskov. Vedci zároveň odhadujú, že za jeden deň sa na oblohe môžu objaviť tisíce takýchto zábleskov.

Lenže čo tieto záblesky vytvára? Predpokladá sa, že za ich vznikom stojí magnetar. Ide o špecifický druh neutrónovej hviezdy, ktorá má nepredstaviteľne silné magnetické pole. Magnetické pole magnetaru je niekoľko trilónkrát silnejšie, ako magnetické pole Zeme. Magnetary sú hlavným podozrivým preto, lebo produkujú vysokoenergetické žiarenia, napríklad röntgenové, alebo gama lúče.

Toto žiarenie sa uvoľňuje počas krátkodobých zábleskov a teórie tvrdia, že medzi vyššie spomínanými typmi žiarenia sa môžu objaviť aj rádiové vlny. Rýchly rádiový záblesk, ktorý objavili vedci minulý rok sa označuje ako FRB 200428 a prísť mohol zo súhvezdia Líška, kde sídli aj magnetar SGR 1935+2154.

Rýchly rádiový záblesk bol sprevádzaný aj röntgenovým žiarením, čo vedcov utvrdilo v tom, že magnetary budú pravdepodobným zdrojom týchto krátkotrvajúcich zábleskov. Zatiaľ však nič nie je potvrdené a výskumníci potrebujú viac informácií, aby mohli s presnosťou určiť pôvod rýchlych rádiových zábleskov. V momente, keď získajú viac dát z pozorovaní, budú môcť s istotou určiť, či sú magnetary naozaj zdrojom zábleskov. Zároveň je možné, že záblesky môžu okrem magnetarov vytvárať aj iné kozmické objekty, no vedci potrebujú viac údajov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close