ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Z obchodu Google Play boli odstránené dve stovky aplikácií so škodlivým advérom a malvérom. Uistite sa, že ste podobné aplikácie nesťahovali aj vy

Obchod Google Play trápia ďalšie problémy so škodlivými aplikáciami. Používateľov operačného systému Android ohrozili stovky aplikácií, ktoré za hrami ukrývali skrytú bezpečnostnú hrozbu vo forme malvéru a advéru. Dve stovky aplikácií pritom v súčte dosiahli viac ako 150 miliónov stiahnutí, čo je naozaj obrovské číslo.

Na vine je falošná platforma na poskytovanie reklám

Za ohrozovanie používateľov môže malvér vystupujúci ako platforma na poskytovanie reklám, ktorá je aktuálne označovaná ako SimBad. Tento špeciálny typ malvéru napadol viac ako 200 aplikácií, ktorých vývojári zrejme vôbec netušili, že sú sami obeťami podvodu. Aplikácie vďaka špeciálnemu malvéru následne bezproblémovo prešli skenovaním obchodu Google Play, keďže škodlivý malvér stále vystupoval ako platforma pre poskytovanie reklám. Akonáhle bola aplikácia nainštalovaná, stiahnutý malvér stiahol prídavný malvér, ktorý zároveň vymazal ikonu aplikácie, no zároveň umožnil beh aplikácie na pozadí, ako aj jej opätovné automatické zapnutie po spustení zariadenia.

Autori sa obohacovali na reklamách

A o čo autorom tohto malvéru vôbec išlo? Podľa doterajších zistení to vyzerá tak, že sa dodatočne nainštalovaný malvér správal ako advér, čiže škodlivý softvér zobrazujúci reklamy. Malvér tak po získaní inštrukcií z príkazového riadiaceho servera ihneď spustil prehliadanie webových stránok na pozadí, ktoré boli plné reklám. Takýmto spôsobom si teda mohli autori malvéru slušne privyrobiť.

Najhoršie sú na tom herné simulátory

Bezpečnostná spoločnosť Check Point poskytla aj zoznam aplikácií, ktoré boli z obchodu Google Play odstránené. Vo väčšine prípadov sa jedná o herné simulátory, ktoré boli problematické už v minulosti. Toto je zoznam 10 najsťahovanejších aplikácií, ktoré boli z obchodu Google Play odstránené:

  • Snow Heavy Excavator Simulator (10,000,000 stiahnutí)
  • Hoverboard Racing (5,000,000 stiahnutí)
  • Real Tractor Farming Simulator (5,000,000 stiahnutí)
  • Ambulance Rescue Driving (5,000,000 stiahnutí)
  • Heavy Mountain Bus Simulator 2018 (5,000,000 stiahnutí)
  • Fire Truck Emergency Driver (5,000,000 stiahnutí)
  • Farming Tractor Real Harvest Simulator (5,000,000 stiahnutí)
  • Car Parking Challenge (5,000,000 stiahnutí)
  • Speed Boat Jet Ski Racing (5,000,000 stiahnutí)
  • Water Surfing Car Stunt (5,000,000 stiahnutí)

Zoznam podvodných aplikácií nachádzajúcich sa v obchode Google Play z roka na rok rastie a najnovšie trendy naznačujú, že to tak bude aj naďalej. Podľa oficiálnych štatistík spoločnosti Google bolo z obchodu Google Play v minulom roku odstránených zhruba 700 000 aplikácií. Je teda na zvážení softvérového giganta, či chce aj naďalej čeliť veľkým bezpečnostným hrozbám, alebo v najbližšej dobe aspoň čiastočne posilní kontrolu aplikácií uverejňovaných v obchode Google Play.

Zdroj: techcrunch.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close