Z nuly k obla­kom: Michal Kutil z Plan­tystu: Napriek pokro­či­lej robo­tike závisí efek­tívna výroba stále na ľuďoch

Zdroj: StartItUp.sk

Čo neme­riaš, to nezlep­šíš. Asi tak znie heslo mla­dej čes­kej firmy Plan­tyst, ktorá ponúka rie­še­nia pre zefek­tív­ne­nie akej­koľ­vek prie­my­sel­nej výroby. Per­fektne si roz­umie so strojmi, ale aj s ľuďmi, ktorí s nimi pra­cujú. Za všet­kým stojí mladý pod­ni­ka­teľ Michal Kutil.

Zame­ria­vate sa na zlep­šo­va­nie výkonu prie­my­sel­ných firiem. Prečo ste sa roz­hodli “vylep­šo­vať” práve toto odvet­vie? 

Spúš­ťa­čov bolo viac. V čase, keď sme začali pra­co­vať na Plan­tyste, som čerstvo dokon­čil audit jed­nej veľ­kej výrob­nej linky posta­ve­nej na mieru pre auto­mo­bi­lový prie­my­sel. Cie­ľom bolo zis­tiť, prečo výkon výrob­nej linky neod­po­vedá oča­ká­va­ným para­met­rom podľa pro­jektu. Po nie­koľ­kých mesia­coch práce som vtedy musel kon­šta­to­vať, že aj keď jed­not­livé kom­po­nenty linky, vrá­tane odbor­nej zna­losti ope­rá­to­rov, boli v poriadku, výkon sa strá­cal.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo bolo dôvo­dom?

Bolo to pre­dov­šet­kým kvôli tomu, ako k práci pri­stu­po­vali ľudia, ktorí mali linku na sta­rosti. A to na všet­kých úrov­niach — od ope­rá­to­rov až k manaž­mentu. Tam nie­kde som si začal uve­do­mo­vať, že aj napriek maxi­mál­nemu využi­tiu auto­ma­ti­zá­cie a robo­tiky (dnes ozna­čo­va­nej ako Indus­try 4.0.), bude ešte dlho úspešná výroba závi­sieť pre­dov­šetkým na ľuďoch a ich prí­stupe k práci.

Zdroj: StartItup.sk

Z tvojho roz­prá­va­nia vyplýva, že sa nesú­stre­díte len na stroje, ale aj na ľud­ský roz­mer. Je to tak? 

Ľud­ský roz­mer je pre nás sku­točne zásadný. Môžete mať sebe­lep­šiu tech­niku, ale nako­niec je to vždy o ľuďoch. Takže áno, súčas­ťou našich slu­žieb sú ško­le­nia a kon­zul­tant­ská čin­nosť. Našou ambí­ciou však nie je kom­plexné pora­den­stvo, zame­ria­vame sa na meto­diku pou­ží­va­nia nášho pro­duktu, nasta­ve­nie rytmu v podobe den­ných mee­tin­gov a ana­lýzu dát, ktoré máme vďaka nášmu rie­še­niu ľahko k dis­po­zí­cii. V Plan­tyste je pre nás dôle­žité, že nejde “len” o nástroj pre moni­to­ring výrob­ných zaria­dení. Samotný moni­to­ring výroby je len čias­tko­vou čas­ťou celého rie­še­nia. Naše rie­še­nie je treba vní­mať ako uce­lený mana­žér­sky nástroj, ktorý pomáha hľa­dať rov­no­váhu medzi kon­tro­lou a pod­po­rou a umož­ňuje rozp­rú­diť efek­tívnu komu­ni­ká­ciu vo výrobe.

Efek­ti­vitu práce pozi­tívne ovplyv­ňuje aj moti­vo­va­nosť zamest­nan­cov. Ako sa sna­žíš povzbu­diť tých svo­jich? 

Na to sa nedá odpo­ve­dať glo­bálne, moti­vá­cia nie je plošný postrek. Sna­žím sa ľudí okolo seba čo naj­lep­šie poznať a vcí­tiť sa do ich potrieb. V kaž­dom prí­pade je dobré, aby mal zamest­na­nec mož­nosť seba­re­a­li­zá­cie a vlast­ného roz­voja, ktorý mu dáva zmy­sel. Jed­nou z vízií Plan­tystu je tiež postupne meniť (nie­len) firemnú medzi­ľud­skú kul­túru k lep­šiemu. Je treba oto­čiť mys­le­nie vede­nia firiem do stavu, že veria, že pro­stred­níc­tvom spo­koj­nej­ších zamest­nan­cov dosiahne aj firma lep­šie výsledky.

Späť k stro­jom — Ako dôle­žitá je teda ana­lýza dát? 

Úplne zásadne, čo nám dnes a denne potvr­dzujú všetci zákaz­níci. Za posled­ných nie­koľko rokov došlo vo výrobe k razant­nému zmen­še­niu veľ­kosti výrob­ných dávok. To vo svo­jom dôsledku vedie k veľmi čas­tým odstáv­kam liniek a ich pre­stav­bám na inú výrobu.

Zdroj: StartItup.sk

Je to už dnes štan­dard alebo sú stále firmy, ktoré “zaspali na vav­rí­noch” a dáta nemo­ni­to­rujú?

Ak sa bavíme o čis­tom moni­to­ringu, tak tak­mer každá firma výrobu neja­kým spô­so­bom moni­to­ruje. Otáz­kou je akým spô­so­bom a ako následne tieto dáta využí­vajú — pre­tože mnohé firmy si stále vysta­čia s ceruz­kou a papie­rom. Avšak, s auto­ma­tic­kým zbe­rom dát priamo zo stroja sa stre­tá­vam maxi­málne u firiem, ktoré majú rela­tívne nové stroje. Ten teda štan­dar­dom stále nie je.

Ak si chce firma kúpiť váš pro­dukt, dodáte jej soft­vér aj hard­vér, alebo si musí ešte nejaký prí­stroj dokú­piť?

Súčas­ťou našej služby je dodávka hard­véru aj soft­véru, a to tak, aby bolo možné sys­tém zapo­jiť tech­no­ló­giou Plug and Play. Naprí­klad na balia­cej linke lie­kov v Zen­tive bol sys­tém nain­šta­lo­vaný a spre­vádz­ko­vaný len za 53 minút.

Pre fun­go­va­nie vašej apli­ká­cie je nevy­hnutná clou­dová plat­forma. Akú kon­krétne pou­ží­vate?

Áno, celé rie­še­nie je od začiatku navr­hnuté ako clou­dová a dis­tri­bu­ovaná apli­ká­cia, ktorá využíva k dneš­nému dňu viac než 80 navzá­jom pre­po­je­ných slu­žieb. Hlav­nou výho­dou pou­ži­tej plat­formy Mic­ro­soft Azure je škála ponú­ka­ných slu­žieb, ktoré môžeme využí­vať. Vďaka tomu sa sústre­díme len na našu apli­ká­ciu, a nie naprí­klad na správu ser­ve­rov. Bonu­som je aj vše­možná výbava cer­ti­fi­ká­tov, bez kto­rých do výrob­ných firiem pre­nik­nete len obtiažne.

Zdroj: StartItUp.sk

Aký kon­krétny efekt pri­ne­sie firme využí­va­nie Plan­tyst-u?

Hlav­ným dopa­dom po zave­dení Plan­tystu je to, že zrazu majú všetci presný pre­hľad o aktu­ál­nom stave aj his­tó­rii výroby — “všetci vidia, že všetci vidia”. To je pre výrobné firmy často liečba šokom. V ďal­šom kroku výstupy Plan­tystu fun­gujú ako pod­klad pre komu­ni­ká­ciu. Nikto sa nemôže hádať, či stroje vyrá­bali alebo nie, a dis­ku­sia sa posúva k rie­še­niu prí­čin prob­lé­mov a ich pre­ven­cii.

Tvoja firma sa na začiatku novem­bra zapo­jila do pro­jektu Deň práce odvša­diaľ, ktorý orga­ni­zo­val Mic­ro­soft. Aký je tvoj názor na stále popu­lár­nejší home office?

Osobne home office nevy­hľa­dá­vam, v kan­ce­lá­rii sa mi skrátka pra­cuje lep­šie. Aj pre men­šie tímy, ktoré sa vojdú do jed­nej kan­ce­lá­rie, je podľa mňa komu­ni­ká­cia jed­no­duch­šia, ak sú spolu. Na druhú stranu viem, že väč­šine mojich kole­gov mož­nosť mať home office pomáha lep­šie si orga­ni­zo­vať čas. Vše­obecne by som pove­dal, že home office efek­ti­vitu práce zvy­šuje, ale je potrebné klásť väčší dôraz na vzá­jomnú komu­ni­ká­ciu.

Zdroj: StartItup.sk

Majú takýto bene­fit aj tvoji zamest­nanci?

Áno, fle­xi­bilná pra­covná doba aj práca odina­ka­diaľ, než len z kan­ce­lá­rie, je súčas­ťou našej firem­nej kul­túry. Ako hovorí môj kolega: “Čo nestih­nem v práci, to si môžem v kľude doro­biť večer doma”.

Pre spo­koj­nosť v pra­cov­nom živote je čoraz dôle­ži­tej­šia rov­no­váha práce a oddy­chu. Čo ti vo voľ­nom čase pomáha nájsť balanc?

So mnou a tým balan­com to nie je také jed­no­du­ché, skôr by som pove­dal, že sa mi ply­nule pre­lína jedno do dru­hého. Rád cho­dím spolu s rodi­nou na spo­ločné výlety do prí­rody, ide­álne na skaly. Záro­veň sú pre mňa zába­vou aj čin­nosti, ktoré pat­ria do kate­gó­rie pra­cov­ných, najmä keď ako tech­nik môžem rie­šiť výzvy priamo vo výrobe spolu so zákaz­ní­kom.Zdroj: StartItUp.sk

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre