Z Londýna do New Yorku za menej ako hodinu? Táto vízia je stále bližšie vďaka najnovším objavom

raketa holo art Virgin-Galactic-komercny-let-do-vesmiru-780x405
Zdroj: Youtube (VideoFromSpace)

Môžme sa tešiť na hypersonické cestovanie do zámoria, či na iné vzdialené kontinenty? Najnovšie štúdie naznačujú, že vízia cestovania nadzvukovou rýchlosťou za Atlantik nie je až taká nereálna. Najväčšou prekážkou pri obrovských rýchlostiach je možnosť roztavenia súčastí motora. Tím špecialistov zo spoločnosti Reaction Engines ale zrejme našiel riešenie, ako tomuto nechcenému javu zabrániť. Informoval o tom zahraničný portál Ladbible.com.

Dosiahnutá bola rýchlosť Mach 3,3

Špecialisti zo spomínanej spoločnosti tvrdia, že vytvorili „predchladič“, ktorý úspešne zvládil simulované rýchlosti Mach 3,3, čiže rýchlosť na úrovni 4000 km/h. Pre laikov, Mach 1 je hranica nadzvukovej rýchlosti, čiže rýchlosť Mach 3,3 je naozaj nevídaná. Ambície spoločnosti, ktorá sa na vývoj takýchto motorov a technológií špecializuje, sú ale ešte vyššie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cieľom je Mach 5,5

Po úspešnej skúške si spoločnosť Reaction Engines vzala na plecia ešte väčšie bremeno. Tým je dosiahnutie rýchlosti na úrovni až Mach 5,5, čiže 6737 km/h. Ak by sa takúto rýchlosť naozaj podarilo dosiahnuť, znamenalo by to, že v budúcnosti by sme mohli cestovať naozaj „raketovou“ rýchlosťou. Teoreticky by sa dalo docieliť, že cestujúci by sa dostali z Londýna do New Yorku za menej ako hodinu.

Hľadanie kompromisu

Testovanie nadzvukových rýchlostí sa udialo v americkom Colorade. Spoločnosť Reaction Engines na skúšku používala prúdový motor General Electric J79, ktorý mal replikovať podmienky pre hypersonické rýchlosti. V budúcnosti majú ale technici oveľa väčšie prekážky, ako iba prehrievanie. Veľkou výzvou je aj vytvorenie čiastočne úsporného motora, ktorý by spojil palivovú účinnosť klasického lietadla a rýchlosť vesmírnej rakety.

Samozrejme, aktuálne sa jedná iba o prvotné testy a využitie takejto technológie v praxi je v nedohľadne. Spoločnosť Reaction Engines ale nie je jedinou, ktorá sa nadzvukovým cestovaním zaoberá a tak môžme očakávať, že preteky o vesmírne a hypersonické cestovanie začne vrcholiť v najbližšom desaťročí.

Zdroj: ladbible.com, úvodný obrázok (Youtube – VideoFromSpace – Virgin Galacitc)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre