SpravodajstvoVeda a výskum

Z ISS sa vrátili vzorky organizmov, ktoré v nehostinných podmienkach vesmíru prežili až 533 dní!

Nemecké národné centrum pre letectvo a vesmír zverejnilo naozaj pozitívne výsledky svojej štúdie Biológia a Mars, ktorá mala za úlohu zistiť možnosť prežitia organizmov v nehostinných vesmírnych podmienkach. Dychberúce výsledky naznačujú, že život by sa teoreticky mohol vyskytovať aj na iných planétach, ako na Zemi. Výsledky najnovšej štúdie boli zverejnené v časopise Astrobiology.

Nehostinné vesmírne podmienky

Vonkajší vesmírny priestor, mimo Medzinárodnej vesmírnej stanice, je naozaj nehostinný pre akýkoľvek život, teda aspoň to sme si doposiaľ mysleli. Žiadna atmosféra, kyslík, gravitácia, či tony žiarenia a extrémne teploty. Čuduj sa svete, tieto faktory nerobili živým organizmom žijúcim na ISS žiadny problém. Nemeckí vedci totižto po návrate vzoriek zistili, že organizmy vrátane baktérií, rias, lišajníkov a húb prežili v exteriéri ISS až neuveriteľných 533 dní. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Potencionálni „obyvatelia“ Marsu

„Niektoré organizmy a biomolekuly vykazovali obrovský odpor voči žiareniu vo vesmíre a v skutočnosti sa vrátili na Zem ako„ preživší “z vesmíru,“ uviedol vo svojom vyhlásení astrobiológ Jean-Pierre Paul de Vera. „Prežili vo vesmírnych podmienkach a dajú sa zistiť aj pomocou našich nástrojov. Takéto jednobunkové organizmy by mohli byť kandidátmi na formy života, ktoré by sa mohli nachádzať na Marse. “

Organizmy sa na iných planétach vyskytovať mohli

Nové objavy v rámci astrobiológie poukazujú najmä na možnosť výskytu živých organizmov v iných kútoch vesmíru. V prípade Marsu to však také jednoduché nie je. Prieskum Marsu síce dokonalý nie je, no to, či sa život na planéte nachádza, vieme takmer určite. Podľa odborníkov sa však život na Marse v minulosti nachádzať mohol. Podľa odborníkov práve nové výsledky naznačujú, že teória panspermie nie je úplný výmysel. Táto teória totižto tvrdí, že život mohol byť prenesený aj medziplanetárne, napríklad dopadnutím asteroidu na „živú“ planétu, z ktorej sa súčasti dostali aj na povrch iných planét, v našom prípade na povrch Zeme.

Nová nádej pre mesiace Saturnu a Jupitera

I keď život na Marse zrejme nenájdeme, nové poznatky by nám mohli ponúknuť lepší pohľad na ďalšie nádejné vesmírne objekty, ktorými sú najmä zmrznuté mesiace planét Saturn a Jupiter. Výskyt vody, v akomkoľvek skupenstve, totižto naznačuje, že sa na takýchto planétach mohla vyvinúť nejaká forma života.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close