BezpečnosťSpravodajstvo

YouTube začne mazať videá, ktoré šíria hoaxy spájajúce koronavírus a 5G technológiu

V Anglicku sa začali páliť antény, no došlo aj k vyhrážkam. Youtube rázne zakročuje proti šíreniu hoaxov

V Anglicku v posledných dňoch viacerí ľudia začali páliť  vysielače operátorov. Dôvodom má byť to, že posledné konšpiračné teórie spájajú šírenie koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19 s 5G sieťami. Okrem pálenia spomínaných vysieláčov, sa objavili aj vyhrážky, smerujúce ku všetkým pracovníkom, ktorí pracujú na projekte 5G sietí. Na tému upozorňuje portál gizchina.com

YouTube sa z tohto dôvodu rozhodol, že na zmiernenie situácie urobí niekoľko opatrení. V prvom rade vymaže všetky videá, ktoré priamo spájajú 5G siete s témou koronavírusu. Stránka pôjde ale ešte o krok ďalej. Podobné videá nezobrazí v kategórii odporúčané, demonetizuje ich a vymaže z vyhľadávania.

koronavirus a 5G_konspiracne teorie
Zdroj: printscreen (Youtube.com)

Uvidíme, ako tieto prísne opatrenia pomôžu zabrániť šíreniu falošných správ na tejto platforme. Od začiatku pandémie sa hoaxy začali šíriť aj na iných sociálnych sieťach, ktoré taktiež museli rýchlo reagovať. Reč je o Facebooku, Instagrame a Twittri, ktoré taktiež systematicky mažú akékoľvek pokusy o šírenie poplašných správ.

Najväčšie mediálne platformy vrátane Facebooku, sa spájajú, aby zabránili šíreniu nepravdivých informácií o COVID-19

Koronavírus je taktiež vážnym problémom v oblasti kyberbezpečnosti. E-mailové spamy používajú COVID-19 na to, aby donútili ľudí stiahnuť si škodlivý softvér. Ďalší podvodníci založili desiatky tisíce falošných stránok, ktoré majú ponúkať možnosť sledovať priebeh vírusu v priamom prenose. Na konci dňa však infikujú počítač škodlivým softwarom za účelom, aby sa útočníci obohatili. Taktiež sa objavili aplikácie, či programy, ktoré útočia na počítače a smartfóny. Nesmieme zabúdať ani na falošné SMS správy.

„Ľudia nakazení koronavírusom sú všade okolo vás“, odkazuje nový Ginp Trojan, ktorý napáda Android zariadenia

Podvodníci sa snažia vyťažiť čo najviac zo súčasnej krízy. Uskutočňujú rôzne útoky, vytvárajú škodlivý softvér a snažia sa využiť strach ľudí. Treba byť preto opatrný.

Tagy
Close
Close