BezpečnosťSpravodajstvo

YouTube spúšťa test: Chce podnietiť u používateľov kritické myslenie. Zavádza túto novú funkciu!

Funkcia bude zatiaľ dostupnou len pre časť videí. Na základe spätnej väzby, ju bude rozširovať, alebo rušiť.

Sociálne siete sú pre mnohých z nás, ak nie hlavným, tak najmenej významným zdrojom informácií. Dôvodom je jednoduchý a hlavne rýchly prístup k informáciám, ktoré spadajú do nášho okruhu záujmu. Nie však všetky informácie, ktoré sú nám týmto spôsobom servírované, sú v súlade s kostolným poriadkom.

Video server YouTube na stránke experimentálnych funkcií predstavil ďalšiu funkciu, ktorá má podnietiť u používateľov v „Mediálnu gramotnosť“. O čo konkrétne ide?

Mediálna gramotnosť

Sociálne siete, ako sme vyššie už naznačili, sú jedným z hlavných distribútorov informácií. Nie všetky sú však založené na pravde. Mnohé zo správ, ktoré sú šírené rôznymi autormi, majú za cieľ vniesť neistotu, či nenávisť do radov bežných ľudí. Hovoríme konkrétne o dezinformáciách, ktoré sú čoraz častejšími a nebezpečnejšími. Práve na tento problém reaguje nová funkcia na serveroch YouTube, takzvaná „Mediálna gramotnosť“.

Vo svojej podobe ide o funkciu, ktorá síce priamo neoveruje fakty spomenuté vo videu, ale  ktorá nabáda na kritické myslenie. Samotná služba hovorí, že cieľom funkcie nie je faktická kontrola informácií, ale zamyslenie sa nad tým, či informácie sú pravdivými, alebo nie.

„Experimentujeme so spôsobmi, ako podnietiť kritické myslenie pri konzumácii informácií online. Tento malý experiment bude obsahovať tipy na mediálnu gramotnosť v podobe 15-sekundových preskočiteľných reklám, ktoré sa zobrazia pred videom. Poznámka: Tieto tipy sa zobrazia pred náhodnou vzorkou videí v USA a nie sú posúdením žiadnych videí. Zvážime rozšírenie tohto úsilia na základe spätnej väzby experimentov.“

Ako môžete čítať vyššie, tak funkcia bude aktuálne dostupnou len naprieč USA a to len pre časť video obsahu. Následne na základe spätnej väzby zo strany používateľov, bude funkcia distribuovanou aj pre ďalších používateľov/obsah, alebo bude odstránenou. Používateľom sa pred samotným zobrazením videa, zobrazí 15-sekundový klip, ktorý bude ponúkať cenné tipy, ako si môže divák sledujúci video, overiť fakty. Pôjde napríklad o možnosť overenia autora príspevku, ako si divák môže dohľadať viac faktov o danej téme a podobne.

Uvítali by ste takúto funkciu v našom regióne aj vy? Dajte nám vedieť váš názor v komentároch.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close