Spravodajstvo

YouTube experimentuje s novým algoritmom. Chce byť ešte viac návykovým

Snahou YouTube je udržať ľudí čo najdlhšie pri obrazovke. Podarí sa mu to? Viacerí odborníci vyjadrujú svoje obavy.

Odporúčacie algoritmy  patria medzi najsilnejšie „učenlivé“ systémy súčasnosti. Majú schopnosť upraviť informácie, ktoré sa k nám dostanú. Jedným z tých najvplyvnejších algoritmov disponuje aj  server  YouTube, ktorý je drubým najnavštevovanejším webom na svete.  Záujimavosťou je, že až 70% používateľov sleduje to, čo im je odporúčené týmto algoritmom.

Nakoľko je algoritmus naprogramomovaný pre čo najväčšie zaujatie ľudí čo sa týka ich obľúbeného typu videí, môže u nich vytvoriť až chorobú závislosť. Predstavitelia YouTube sa síce viackrát vyjadrili, že si uvedomujú problém, ale aj napriek tomu  spoločnosť pracuje na novom algoritme, ktorý má ľudí udržať pri obrazovke čo najdlhšie, píše portál technologyreview.com.

Systém pracuje na základe odporúčaných videí v bočnej lište, kde si vyberá zo stoviek videí na základe témy a iných vlastností videa, ktoré práve sledujete. Následne ich zoradí podľa Vaších preferencií podľa klikov, lajkov a iných interakcií so systémom umelej inteligencie.

Youtube algoritmus
Zdroj: Vosveteit.sk

Viacerí odborníci vyjadrili svoje obavy.

„V našom výskume sa ukázalo, že algoritmy YouTube pomohli vytvoriť viaceré krajne pravicové skupiny, „dotlačili“ používateľov k videám detí a šíreniu dezinformácií.“ vyjadril sa Jonas Kaiser, člen organizácie  Berkman Klein Center pre monitorovanie využívania internetu spoločnosťou.

Spoločnosť sa bráni, že plánuje iba diverzifikovať svoje odporúčania. Zvýšenie sledovacieho času iba o 0,24% by ale zvýšili príjmy spoločnosti o desiatky miliónov dolárov.

„YouTube by mal investovať viac energie do porozumenia fungovania ich algoritmov. Oni ale majú snahu udržať ľudí čo najdlhšie na stránke. Frustrujúce je, že práve toto je v záujme YouTube. Ide o etický princíp.“ povedal Kaiser.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close