SpravodajstvoXiaomi

Xiaomi vysvetľuje význam jednotlivých senzorov, ktoré nájdeme v smartfónoch

Xiaomi prostredníctvom svojho blogu opisuje význam jednotlivých základných senzorov, ktoré nájdeme v smartfónoch

Smartfónom disponuje väčšina z nás, pričom už nie je ničím nezvyčajným, ak nemáme len jedno zariadenie, ale hneď dve. Vo všeobecnosti trh s mobilnými zariadeniami napreduje tak rýchlo, že mnohokrát už ani nevieme, čo máme vlastne vo vrecku. Aký význam však majú jednotlivé senzory, ktoré z našich smartfónov robia inteligentnejšie zariadenia?

Xiaomi prostredníctvom svojho blogu vysvetľuje hlavný význam jednotlivých senzorov, s ktorými sa môžeme stretnúť najčastejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Akcelerometer (Accelerometer)

Jedným z najnákladnejších senzorov v našich smartfónoch je akcelerometer. Ten sa vo všeobecnosti stará o to, aby určil vibrácie, náklon zariadenia, detegoval pohyb, či orientáciu smartfónu pozdĺž troch osí. Mobilné aplikácie tento senzor využívajú napríklad za účelom, aby zistili či je Váš smartfón na výšku alebo na šírku. Môže tiež zistiť, či smeruje Vaša obrazovka nahor, alebo smeruje nadol. Okrem iného senzor je schopný zistiť, ako rýchlo sa Váš smartfón pohybuje v ľubovoľnom lineárnom smere.

Akcelerometer_senzor
Zdroj: c.mi.com

Gyroskop (Gyroscope)

Gyroskop je ďalším senzorom, ktorý monitoruje podrobnosti o orientácii a smere smartfónu do všetkých strán, avšak s väčšou presnosťou ako je to v prípade akcelerometra. Gyroskop ďalej môže merať napríklad rotáciu, ktorú akcelerometer nedokáže. Môže tak napríklad zistiť, v akej miere sa smartfón otočil a akým smerom. Tento senzor je tak isto vo veľkom využívaný aplikáciami, ako sú napríklad Sky Map, Pokémon Go, navigácie a ďalšie, na to aby určil akým smerom je telefón namierený.

gyroskop
Zdroj: Wikipedia

Magnetometer (Magnetometer)

Ďalším senzorom, ktorým je vybavená značná časť smartfónov, je magnetometer, ktorý bežne poznáme ako kompas. Dokáže zistiť magnetické polia, takže  rôzne aplikácie sú napríklad schopné určiť smer k pólom. Tento senzor sa automaticky zapína vždy, keď spúšťate napríklad mapy. Okrem iného sa častokrát využíva aj v aplikáciách na detekciu kovov vzhľadom na to, že citlivo reaguje na ich prítomnosť.

kompas v mobile
Zdroj: Vosveteit.sk

Senzor priblíženia (Proximity Sensor)

So senzorom priblíženia ste sa už určite stretli aj v praxi, no mozno ste si to ani neuvedomili. Vo väčšine prípadov sa nachádza umiestnený vo vrchnej časti displeja a slúži na to, aby určil ako ďaleko je smartfón vzdialený od jednotlivých objektov. Môžete sa s ním v praxi stretnúť napríklad pri telefonovaní, kedy pri priložení telefónu k uchu, Vám displej zariadenia zhasne. Prípadne pri situáciách, kedy sa Vám zariadenie automaticky uzamkne po tom, ako ho vložení do vrecka.

proximity senzor
Zdroj: c.mi.com

Senzor okolitého svetla (Ambient Light Sensor)

Ide o ďalší dôležitý senzor, ktorý monitoruje dopadajúce svetlo na displej zariadenia. Vo väčšine prípadov je senzor umiestnený hneď po boku senzora priblíženia. Stará sa napríklad o automatické prispôsobenie podsvietenia displeja.

Google Pixel telefon
Zdroj: flickr.com (Tinh tế Photo)

Mikrofón

Mikrofón je základným senzorom, ktorý už ako tušíte, tak slúži na zachytenie a prenos zvuku.

mikrofon
Zdroj: Wikipedia

Dotyková senzor

Dotykový senzor ako už asi tušíte, tak je súčasťou displeja. Vo všeobecnosti slúži na to, že vedie elektrický prúd cez obrazovkou, čím spôsobuje zmenu signálov. Inými slovami, stará sa o to,  aby displej reagoval na naše dotyky. Tento senzor môže byť fyzicky oddelený od displeja, ale aj jeho súčasťou. Len pre zaujímavosť, v minulosti väčšina displejov využívala tlakové senzory, ktoré neskôr boli nahradené kapacitným displejom.

dotykovy displej senzor
Zdroj: c.mi.com

Vysvetlenie špecifikácií displejov smartfónov: typy, rozlíšenie, hustota pixelov a obnovovacia frekvencia

Snímač odtlačkov prstov (Fingerprint Sensor)

Snímačom odtlačkov prstov disponuje dnes už hádam každý smartfón. Slúži na biometrické overenie identity používatelia zariadenia. Ide o kapacitný skener, ktorý elektricky zaznamená váš odtlačok prsta. Pre lepšiu ilustráciu, keď položíte prst na jeho povrch, hrebene na vašich odtlačkoch prstov sa dotknú povrchu, zatiaľ čo dutiny medzi hrebeňmi sú mierne oddelené. Stručne povedané, meria rôzne vzdialenosti a vzory medzi hrebeňmi na povrchu vášho prsta.

pexels-photo finger print scanner
Zdroj: Pexels.com

Krokomer (Pedometer)

Krokomer vo všeobecnosti meria počet krokov, ktoré spravíte. Častokrát sa využíva tento senzor aj v rôznych fitness aplikáciách, kde kombinuje dáta s akcelerometrom, vďaka čomu je schopný merať pohyb ako je napríklad, chôdza, beh a podobne.

QR čítačka / Barcode

Väčšina súčasných smartfónov disponuje aj čítačkou QR kódov. Ide o senzor, ktorý je schopný detegovať odrazeného svetlo z kódu. Po tom generuje analógový signál s premenlivým napätím, ktorý predstavuje čiarový kód. Tento analógový signál sa následne skonvertuje na digitálny signál a nakoniec sa dekóduje, aby sa v ňom odhalili informácie

ako zdielat WiFi_5
Zdroj: Vosveteit.sk

Na aké senzory, ktoré Vás zaujímajú sme zabudli? Dajte nám ich nižšie vedieť, článok budeme priebežne aktualizovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close