SpravodajstvoTECHNOLÓGIEXiaomi

Xiaomi ukazuje Loop LiquidCool, novú technológiu chladenia smartfónov. Pôjde o revolúciu!

Xiaomi predstavilo novú technológiu chladenia smartfónov Loop LiquidCool. Spoločnosť našla inšpiráciu v leteckom priemysle.

Xiaomi predstavilo novú technológiu chladenia smartfónov, Loop LiquidCool. Ide o technológiu, ktorá našla inšpiráciu v leteckom priemysle, hovorí spoločnosť. O čo presne ide? Poďme sa na to pozrieť spolu. 

Loop LiquidCool sľubuje doposiaľ najúčinnejší spôsob chladenia smartfónov

Loop LiquidCool je technológia, ktorá využíva kapilárny efekt, kedy dochádza k pritiahnutiu chladiaceho činidla k zdroju tepla, ktoré sa odparí a následne rozptýli teplo do chladnejšej oblasti. Ide o systém, ktorý sľubuje v prípade smartfónov revolúciu spôsobu chladenia. 

„V porovnaní s konvenčnými riešeniami parných komôr má táto nová technológia dvojnásobné chladiace schopnosti a radí sa medzi najefektívnejšie riešenie chladenia smartfónov.“ píše spoločnosť v publikovanom blogu. 

Ako môžete vidieť nižšie v modeli tejto technológie, tak Xiaomi pridá do telefónov súpravu drobných potrubí, ktorá sa skladá z výparníka, kondenzátora, plniacej sa komory, a niekoľkých ďalších komôr prepravujúcich chladivo v kvapalnom, alebo plynnom skupenstve. 

Loop LiquidCool Technology_model
Zdroj: Xiaomi

Technológia funguje podobne, ako napríklad chladničky či klimatizácie, kde výparník odoberá teplo zo zariadenia tým, že spôsobuje odparovanie chladiva. Následne ho presunie do kondenzátora, kde plyn skondenzuje späť na kvapalinu, čím dôjde k rozptýleniu tepla smerom von. 

„Výparník je umiestnený pri zdrojoch tepla a má chladivo, ktoré sa pri vysokej pracovnej záťaži vyparuje na plyn. Prúd plynu a vzduchu je potom rozptýlený do kondenzátora, kde plyn opäť kondenzuje na kvapalinu. Tieto kvapaliny sa absorbujú a zhromažďujú cez drobné vlákna v plniacej komore, ktorá dopĺňa výparník, čo z neho robí autonómny systém.“ píše Xiaomi v publikovanom blogu. 

Xiaomi ďalej vysvetľuje, že hoci rovnakú technológiu využíva i kvapalinové chladenie VC, ale odlišnosti sú v dizajnovom faktore, ktorý predstavuje rozdiel v účinnosti. Xiaomi ďalej vysvetľuje, keďže konvenčné VC systémy nemajú oddelené kanály pre plyny a kvapaliny, horúci plyn a chladné kvapaliny sa miešajú a navzájom si prekážajú, najmä pri vysokom pracovnom zaťažení. Xiaomi však pri návrhu tohto systému využilo špeciálne ventily v plniacej sa komore, ktoré sú jednosmernými. V praxi to znamená, že nový systém chladenia bráni vzniknutým plynom v pohybe nesprávnym smerom, čo umožňuje vyššiu účinnosť cirkulácie plynu, resp. kvapaliny v celom systéme. 

Loop LiquidCool Technology_model_jednosmerny system
Zdroj: Xiaomi

Xiaomi v závere dodáva, že celý systém je flexibilný a možno ho „voľne“ tvarovať. Znamená to, že technológiu je možné využiť prakticky v ľubovoľnom zariadení. 

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close