Xiaomi spustilo výstavbu ďalšej továrne na smartfóny. Ľudia ich však v továrni vyrábať nebudú!

Nová megatováreň má pre podnik generovať obrat až takmer 8 miliárd eur ročne. Spustená by mala byť už koncom roka 2023.

Xiaomi_logo spolocnosti
Zdroj: Xiaomi (Twitter)

Čínska spoločnosť Xiaomi má pred sebou ďalší ťažký oriešok, po ktorého prelomení môže ešte aktívnejšie atakovať svojich najväčších súperov na trhu so smartfónmi. Generálny riaditeľ stále rastúcej čínskej spoločnosti totižto len včera oznámil začiatok výstavby ďalšej megatovárne na smartfóny. Ako informuje zahraničný portál Gizchina.com, tentokrát pôjde o prvú veľkokapacitnú továreň s automatickou výrobou, kde nebudú potrební zamestnanci.

Továreň bez bežných zamestnancov

Nová továreň nesie symbolický názov „Black Light Factory“, čo má odrážať neprítomnosť „ľudských“ zamestnancov. Xiaomi totižto vybaví továreň plne automatickými výrobnými, montážnymi, testovacími a baliacimi linkami, ktoré môžu teoreticky fungovať aj za tmy. Nová továreň je akýmsi pokračovaním už minuloročného projektu Smart Factory. Projekt, ktorý začal ešte v auguste minulého roka tak bol podľa všetkého úspešný a Xiaomi otestovalo všetky potrebné technológie v menšej továrni s kapacitou 1 milión vyrobených smartfónov ročne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Xiaomi má od továrne veľké očakávania

Black Light Factory má však disponovať až 10-násobne vyššou výrobnou kapacitou, čiže na úrovni zhruba 10 miliónov vyrobených zariadení za jeden rok. V prípade splnenia výrobných plánov pritom spoločnosť očakáva, že nová továreň vygeneruje zhruba 60 miliárd čínskych juanov ročne. V prepočte sa jedná o sumu vo výške až 7,84 miliárd eur. Projekt ku novej továrni, ktorá sa bude nachádzať neďaleko Pekingu, bol údajne dokončený iba pred 3 mesiacmi. Xiaomi tak s výstavbou príliš dlho neotáľalo, keďže spustenie výroby je pomerne blízko. Čínsky výrobca očakáva, že automatizované výrobné linky spustí už koncom roka 2023.

Výrobné linky nepotrebujú voľno, či obednú pauzu

Prípadná výška prvotnej investície do takejto továrne známa nie je, no pri uvedomení si, že výrobné linky môžu už nepretržito 24 hodín 7 dní v týždni a každý deň v roku je návratnosť zrejme porovnateľná, ak nie kratšia, s bežnou továrňou so zamestnancami. Samozrejme, stále treba počítať so zamestnancami potrebnými na prevádzku a servis samotných automatizovaných výrobných liniek. Zabezpečenie technikov v pohotovosti je však určite omnoho jednoduchšie, ako korigovanie a platenie tisícok zamestnancov pracujúcich na smeny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre