SpravodajstvoXiaomi

Xiaomi na Slovensku rastie už dlhšiu dobu bez „prestávky“. Ako sa darí Samsungu, Huaweiu a ďalším?

Xiaomi v priebehu posledných mesiacov na trhu s mobilnými zariadeniami vcelku podrástlo v porovnaní s konkurenciou

Vo väčšine prípadoch sú dostupné  celosvetové štatistiky čo sa týka predajnosti smartfónov vrátane pokrytia jednotlivých značiek na trhu. Málokedy sa  dostanú do obehu aj lokálne štatistiky jednotlivých výrobcov, obzvlášť v prípade menších krajín, akou je napríklad aj Slovensko.

Vcelku kvalitný pohľad na trhové rozloženie síl výrobcov smartfónov naprieč jednotlivými regiónmi sveta ponúka analytická služba Statcounter.com, ktorá monitoruje trhové pokrytie aj v našom regióne.

Aké značky dominujú na slovenskom trhu?

Podľa dát, ktoré portál zverejňuje, spoločnosť Xiaomi už 11 mesiacov nepretržite zväčšuje svoj trhový podiel. A to aj napriek nepriaznivej situácii spojenej so šírením vírusu COVID-19, ktorý mal negatívny dopad na takmer všetkých hráčov na trhu. Z štatistík zároveň vyplýva, že najväčší trhový prepad zaznamenala spoločnosť Apple, ktorá ešte v apríli pokrývala 21,33% trhu, zatiaľ čo dnes je to už len 18,49%. Spoločnosti Samsung a Huawei v priebehu apríla „kopli“ do vrtule, a zvrátili negatívny trend a opäť rastú. Trend pokrytia trhu jednotlivých výrobcov za uplynulých niekoľko mesiacov si môžete pozrieť nižšie na obrázku.

trhove podiely vyrobcov smartfonov Slovenso
Zdroj: statcounter.com

Nižšie na grafe si zas môžete pozrieť aktuálne % čísla pokrytia trhu jednotlivých výrobcov smartfónov platné ku dnešnému dňu.

trhovy podielov vyrobcov smartfonov slovensko_jun 2020
Zdroj: statcounter.com

Ako to vyzerá vo svete?

Pri pohľade na celosvetové štatistiky je možné vidieť niekoľko podobností. Jednou z nich je dominancia Samsungu, ktorý pokrýva 30%. Druhým najrozšírenejším výrobcom smartfónov však už nie je Huawei, ale spoločnosť Apple (pozn. redakcie: dáta neodzrkadľujú predaje smartfónov, v ktorých Huawei už predbehol Apple, ale celkový počet aktívnych zariadení), ktorá aktuálne pokrýva 25,72% trhu. V prípade spoločnosti Apple  je vidno obdobný prepad trhového podielu ako na Slovensku. Čo sa týka Xiaomi, tak bádať v porovnaní z celosvetových štatistík mierny nárast v pokrytí trhu. Obzvlášť v priebehu posledných mesiacov. Druhým dychom treba však dodať, že expanzia spoločnosti nie je vo svete tak dynamickou ako na Slovensku. Okrem iného sa do popredia pomaly prediera aj spoločnosť Oppo, ktorá je už aktuálne 5. najväčšou manufaktúrou. Len pre zaujímavosť, Oppo pred pár dňami oznámilo veľkú expanziu do Európy.

trhovy podiel vyrobcovia smartfonov svet_trendy
Zdroj: statcounter.com

Nižšie si môžete pozrieť celosvetové trhové podiely jednotlivých výrobcov smartfónov ku dnešnému dňu.

trhovy podiel vyrobcovia smartfonov svet_jun 2020
Zdroj: statcounter.com

V závere musíme dodať, že štatistiky Statcounter neodzrkadľujú 100% reálny stav. Vychádzajú z analýzy návštevnosti 2-miliónov internetových stránok, v rámci ktorých monitorujú používateľov. V každom prípade ide však o nástroj, ktorý dokáže minimálna ponúknuť vcelku dôveryhodný prehľad o tom, akým smerom sa pohybuje trh vrátane orientačnej informácie o trhovom podiely jednotlivých výrobcov smartfónov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close