SpravodajstvoTechnológieXiaomi

Xiaomi má vo svojom portfóliu aj unikátne vyhrievané bundy. Na akom princípe stoja a pre koho sú určené?

Vyhrievaná bunda s externým zdrojom napájania skutočne zahreje, no už samotné parametre ukazujú, že nebude úplne pre každého.

U spoločnosti Xiaomi sme si už zvykli na to, že vo svojom portfóliu má skutočne obrovské množstvo produktov z najrozličnejších kategórií. Už dlhodobo nejde výlučne o výrobcu elektroniky. Tento stále populárnejší čínsky výrobca sa už roky angažuje aj na poli mikromobility, domácich spotrebičov, domáceho vybavenia a v posledných mesiacoch aj bežného oblečenia. Pochopiteľne, výrobca takmer všetky svoje produkty vybavuje kadejakými technologickými vychytávkami, ktoré by sme v istých produktoch ani nečakali. Jedným z dobrých príkladov je aj stále pomerne čerstvá novinka na trhu od tohto výrobcu – elektronicky vyhrievaná páperová bunda. Vo svojich radoch ich má hneď niekoľko, no všetky zdieľajú podobnú technológiu.

xiaomi vyhrievanie bundy
Zdroj: Xiaomi, Úprava: Vosveteit.sk

V našom regióne sú dostupné hneď dva modely

V našich končinách sú dobre známe výlučne dve vyhrievané bundy od tohto výrobcu. Konkrétne ide o vyhrievanú bundu 90Fun od spoločnosti Xiaomi a vyhrievanú bundu Xiaomi NINETYGO Temp Down Jacket. V oboch prípadoch ide o zimné bundy, ktoré sú vo svojich útrobách vybavené výhrevným systémom. Ako však ich technológia funguje?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Unikátna Heatex technológia

Vyhrievané bundy od spoločnosti Xiaomi využívajú tzv. Heatex technológiu. Ide o inteligentný systém ohrievania vybraných partií bundy tak, aby sa následne teplo rozmiestňovalo rovnomerne do všetkých partií. Pochopiteľne, hlavnými vykurovanými partiami sú oblasť chrbta a v prípade dlhšej bundy NINETYGO Temp Down Jacket aj vyhrievanie oblasti bedier. Teplo je logicky generované prostredníctvom integrovaných elektrických obvodov, pričom jeho distribúciu zaručuje špeciálny materiál s uhlíkovými nanorúrkami.

xiaomi vyhrievane bundy technologia
Zdroj: Xiaomi, Úprava: Vosveteit.sk

Stará dobrá klasika v podobe peria

Aktívne vyhrievanie však logicky nie je jediným nástrojom bundy, ako udržať svojho majiteľa v teple. V jednotlivých segmentoch búnd totižto nájdeme kvalitné husacie/kačacie perie, ktoré je svojimi skvelými izolačnými vlastnosťami dobre známe. Vyhrievanie a výborné termoizolačné vlastnosti tak spoločne zaručujú aj pomerne dlhú výdrž batérie, tak, aby vás bunda udržiavala v teple po celý deň.

Niekoľko hodín v skutočnom teple

Aby bolo možné bundy využiť aj bez systému vyhrievania, ich napájanie je vyriešené pomocou externej nabíjačky, ktorú stačí vložiť do vrecka bundy a pripojiť ju ku internému obvodu. Pri použití externej nabíjačky s kapacitou až 20 000 mAh výrobca udáva výdrž búnd na zhruba 8 hodín pri zohrievaní na maximálnu teplotu (až 50°C). V prípade zohrievania na 40°C má byť výdrž údajne na hranici 12 hodín (presné údaje o výdrži závisia od modelu bundy a logicky aj využitej externej nabíjačky).Treba mať však na pamäti, že tieto údaje sú podľa výrobcu merané pri vyšších kladných teplotách. Pri výrazne nižších vonkajších teplotách pod bodom mrazu tak treba očakávať zrejme o čosi nižšiu výdrž. Tak či tak sa však môžete spoľahnúť na niekoľko hodín skutočne aktívneho vyhrievania, ktoré pri tuhých mrazoch určite poteší.

Bezpečnosti sa báť nemusíte

Integrácia elektrických obvodov priamo v bunde, ktorá je logicky určená aj do dažďa, však môže vyvolávať obavy. Pochopiteľne, výrobca sa prípadným problémom dôkladne poistil použitím vodoodolných materiálov a certifikovanými ochrannými prvkami. Ku prípadnému skratu integrovaných obvodov by tak pri bežnom použití dôjsť nemalo. Stále však treba mať na pamäti aj limity materiálov, čím sa pomaly dostávame aj ku jej využitiu v praxi.

Pre koho je bunda určená?

Už z propagačných materiálov samotného výrobcu je jasné, že obe bundy skôr patria medzi funkčné módne kúsky, ako do výbavy športovcov. Bunda sa svojim výzorom skôr hodí do naozaj chladného mestského prostredia než na hory. Svedčí o tom aj pomerne slabé označenie jednotlivých materiálov. Výrobca síce deklaruje vodoodolnosť, no prípadné označenie vodoodpudivej vrstvy by rozhodne nebolo na škodu. Pri použití na horách by určite nebolo na škodu ani označenie vetruodolnej vrstvy či prípadná vrstva pre odvádzanie potu a dýchanie materiálov. Ako sme už načrtli vyššie, bunda sa skôr hodí na mestské použitie a s využitím na horách príliš nepočítajte. V každom prípade, kvalitné bundy môžete zakúpiť v rôznych obchodoch, ako je napríklad Bolf.sk.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close