NovinkyWindows 10

Windowsu XP vysporiadať sa s útokom WannCry pomohla paradoxne Modrá obrazovka smrti

WannaCry, jeden z najškodlivejších ransomvér, ktorý zasiahol takmer celý svet poškodil najmä Windows 7 počítače a odborníci doteraz študujú čo bolo jej príčinou a ako sa ďalej šíril.

Najväčšie škody tento škodlivý software spravil najme v zdravotníckom systéme vo Veľkej Británii či španielskemu telekomunikačnému operátorovi a problémom sa nevyhlo ani Slovensko. Hoci reakcia Microsoftu bola blesková, tak aj napriek tomu šírenie kódu bolo ohromujúce pričom najlepšie odolával podľa odborníkov Windows XP, kde by sme paradoxne očakávali opačný trend.

Zdroj: Microsoft

Bezpečnosti experti totiž pri skúmaní ako sa správa tento škodlivý kód zistili, že ransomvér WannaCry sa nainštaloval na Windows 7 bez väčších problémom, ale na XP-čko to už nebolo také jednoduché, a dokonca verziu XP Service Pack 2 vôbec nezasiahol. Dôvodom totiž bolo, že pri pokusie napadnutia systému sa jednoducho zrútil a na rad prišla neobľúbená Modrá obrazovka, resp. „obrazovka smrti“, pričom nasledovalo reštartovanie systému.

Mimochodom, aj napriek tomu že sa jednalo o jeden z najväčších kybernetických útokov na svete tak sa hackerom podarilo takto získať len okolo 100 000€ od používateľov. Ich identita je však stále neznáma a pravdepodobne sa ju ani nikdy nedozvieme.

Zdroj: ZDnet

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.

Pridaj komentár

Close
Close