SpravodajstvoWindows

Windows XP: 20 rokov dozadu sa dostal do predaja. Zaspomínajme si na túto verziu OS, čo všetko priniesla

Window XP sa dostal 20 rokov dozadu, 25. októbra, oficiálne do predaja. Ide o prvú verziu OS, ktorá bola dobre prijatou širokou verejnosťou.

Dnes sa spomína najmä Windows 11. Dôvodom je, že začiatkom tohto mesiaca, bola uvoľnená táto verzia OS pre širokú verejnosť. Vráťme sa však teraz do minulosti, konkrétne 20 rokov dozadu, kedy bol oficiálne spustený predaj operačného systému Windows XP, na ktorý si spomenú najmä tí skôr narodení. Na tému upozorňuje portál howtogeek.com.

Windows XP sa dostal do predaja 25. októbra 2001

Window XP bezpochyby patrí medzi najúspešnejšie verzie operačného systému z kuchyne Microsoftu. Dôvodom je, že išlo vo svojej podstate o prvú verziu OS, ktorá bola „používateľský prívetivá“. Microsoftu však trvalo vcelku hodnú chvíľu, kým priniesli na trh túto verziu OS. Ešte v 90-rokoch minulého storočia Microsoft pracoval na operačnom systéme Windows NT, ktorý položil základy moderných operačných systémov. Nebol však nikdy natoľko úspešným, aby utkvel v pamäti ľudí.

Neskôr sa však ukázalo, že Windows NT bol náročným na hardvér a preto sa spoločnosť s týmto produktom zamerala skôr na serverové trhy, ako na spotrebiteľské počítače.

Microsoft však vedel, že rozhranie a funkcie, ktoré priniesol Windows NT, sa musia v jednom momente preklopiť aj do sveta spotrebných počítačov. Neskôr predstavil Windows 95, 98, ale i Windows 2000, či Windows Me. Všetky tieto verzie boli založené na technológii MS-Dos, čo bola verzia OS, ktorá bola predchodcom Windowsu a zároveň vychádzala z Windows NT. Žiadna z týchto verzií Windowsu nebola však natoľko úspešnou, ako si to predstavoval Microsoft.

Windows_2000_Server
Zdroj: Wikipedia

Po viacerých pokusoch, Microsoft sa rozhodol pre „prototyp“ operačného systému Windows „Whistler“, ktorý bol neskôr pomenovaný ako Windows XP. XP bola skratka ovdovená od slova Experience, teda skúsenosť. Microsoft ňou zdôrazňoval, že kládol dôraz najmä na komfort používania OS so sústredením pre bežného zákazníka.

Windows_XP_Luna
Zdroj: Wikipedia

Rovnako ako každá nová verzia operačného systému, tak aj Windows, XP zvýšil systémové požiadavky. Microsoft sa musel uistiť, že ľudia si budú môcť vychutnať nové grafické efekty a zložitejšie systémové procesy, ktoré riešia veci na pozadí. XP vyžadoval 233 MHz alebo vyšší CPU, 64 MB RAM, 1,5 GB voľného miesta na pevnom disku a grafickú kartu, ktorá podporovala rozlíšenie 800 × 600 alebo vyššie.

Prvá verzia Windowsu, na ktorú bola radosť pozerať

Nová verzia operačného systému priniesla pastvu pre oči, hoci dnešný zákazník, by pri pohľade na rozhranie systému, zdvihol len nechápavo obočie. Používatelia v tom čase sa po prvýkrát reálne stretli so systémom plného farieb, prvými animáciami, zmenami prešlo i tlačidlo Štart, ktoré dostalo modrú farbu namiesto sivej, boli zvýraznené červené tlačidlá „X“ na zatvorene okien a podobne.

Windows_XP_task_ponuka Start a Panel s ulohami
Zdroj: Wikipedia

Aby všetko ladilo moderným štýlom, tak Microsoft prednastavil i úvodnú fotografiu, na ktorej bola modrá obloha posiata oblakmi. Mimochodom, túto fotografiu urobil bývalý fotograf National Geographic Charles O’Rear neďaleko Napa Valley v Kalifornii v roku 1996.

Windows XP pozadie
Zdroj: Wikipedia

Windows XP bol dobre prijatý nielen širokou verejnosťou, ale i expertami

Rovnako treba povedať, že systém mnohí označovali ako „hračka“, dôvodom bola najmä farebnosť rozhrania. Systém však ponúkal možnosti prispôsobenia rozhrania a to dokonca i do sivej témy, ktorá vychádzalo zo starších verzií Windowsu.

Okrem iného treba spomenúť, že systém prišiel i s mnohými predinštalovanými hrami, pri ktorých sme trávili množstvo času. Ide napríklad o Míny, Solitér, či pinbal.

Windows XP_hra Miny
Zdroj: Wikipedia

Windowsu XP sa darilo i v očiach rôznych expertov, ktorí ho vo všeobecnosti hodnotili pozitívne, hoci prvé vydania OS sprevádzali viaceré kontroverzie. Microsoft ich však obratom vyriešil aktualizáciami systému.

Za dva mesiace od vydania sa z XP predalo viac ako 17 miliónov kópií, pričom rýchlosť predaja prevyšovala rýchlosť predaja Windows 95 a Me. Tento celkový počet vzrástol do roku 2004 na viac ako 210 miliónov, a hoci neexistujú žiadne presné čísla o celkovom predaji XP za celý život, odhady sa pohybujú medzi 500 miliónmi a 1 miliardou kópií.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close