Pracovné ponuky
SpravodajstvoWindows 10 Mobile

Windows Phone je tu s nami už 7 rokov. Svojho času zažil vrchol, dnes je však na dne | BLOG

Včerajší deň bol výnimočným dátumom, teda aspoň 7 rokov dozadu. Microsoft totiž oficiálne priniesol na trh nový operačný systém Windows Phone. Bol to nástupnícky mobilný operačný systém po populárnom Windows Mobile, ktorý sa narzodiel od biznis klientely sústreďoval na masy, teda na nás bežných používateľov.

Windows Phone bol v tom čase jedným z hlavných pilierov spoločnosti

Windows Phone v tom čase hral dôležitú úlohu v stratégii spoločnosti, špekulovalo sa aj o tom, že by mal byť hlavným konkurentom pre vtedy svitajúci iPhone, ktorý naberal každý deň na sile. Microsoftu sa však nikdy nepodarilo naplniť potenciál platformy.

Windows Phone prišiel  veľmi rýchlo po Windows Mobile. Nový operačný  systém prišiel s unikátnym dizajnovým jazykom Metro ako aj unikátnymi funkciami, ktoré cielili na bežných používateľov. Ambícia bola jasná, zvalcovať konkurenciu. Bohužiaľ manažment spoločnosti potenciál operačného systému nevyužil naplno.

Zdroj: Windos Phone

Samsung Omnia 7 bol prvým zariadením s operačným systémom Windows Phone 7, ktorý prišiel ešte v roku 2010. Nebol to však jediný výrobca, tak isto LG prišlo s vlastným Windows Phone 7 zariadením a neskôr aj Nokia, ktorá vstúpila oficiálne do spolupráce s Microsoftom. Túto spoluprácu konkrétne oznámil Steve Ballmer, ktorý 11. februára 2011 oznámil, že Nokia smartfóny budú exkluzívne poháňané operačným systémom od Microsoftu. Z Nokie sa následne stal najväčší výrobca smartfónov s operačným systémom Windows Phone čo ešte spečatila akvizícia mobilnej divízie Microsoftom v roku 2014, kedy Microsoft odkúpil mobilnú divíziu Nokie za viac ako 5 miliárd dolárov.

Zdroj: Produktová fotografia

Windows Phone 8.1 bol najelpším mobilným systémom od Microsoftu

Windows Phone neskôr nahradil operačný systém Windows Phone 8.1, ktorý bol dlho pokladaný za najlepší operačný mobilný systém od Microsoftu. Nokia sa neskôr stala v podstate jediným výrobcom smartfónov s operačným systémom Windows Phone. Našli sa tam aj nejaké lastovičky (napr. Samsung Ativ, HTC 8X,…), ale drvivá väčšina zariadení niesla logo fínskej Nokie. Nokia však viac menej pokrývala celý trhový podiel a na druhej strane sa stále rozširovala ponuka zariadení konkurenčnej platformy Android, ktorý vďaka otvorenému operačnému systému a stoviek dostupných zariadení sa stal dominantým operačným systémom na trhu.

Zdroj: Nokia

Nedoladený Windows 10 Mobile pochoval mobilnú platformu Microsoftu

K tomuto úspechu Androidu dopomohol aj samotný Microsoft, keď  v čele spoločnosti bol vystriedaný Ballmer Nadellom, ktorý  mobilnú platformu postupne zabil. Hoci za jeho éry prišiel Windows 10 Mobile, tak systém prišiel nedoladený a mnoho smartfónov zostalo bez aktualizácie na aktuálny operačný systém. Jednoducho nedokázal odolať tlaku verejnosti, ktorý bol veľký. Predstavil vlajkovú loď, ktorá síce ponúkla funkcie na tu dobu nevídané (skener očnej dúhovky IRIS, Continuum,…), ale telefón bol z plastu a to aj napriek tomu, že väčšina výrobcov smartfónov prinášala na trh už zariadenia s kovovými prvkami. Druhým kameňom bolo aj to, že Nokia (resp. Microsoft) nechrlila jeden smartfón za druhým. Jednoducho chýbali kvalitné zariadenia za dostupné ceny. Postupne tak nemohlo dochádzať k „generačnej“ obmene zariadení čo malo za následok úbytok Windows Phone používateľov čo sa odzrkadlilo aj na dostupnosti aplikácií. Dnes s odstupom času môžeme teda povedať, že jedna éra Windows zariadení je takmer za nami. Posledným klincom do rakvy bude jún 2019, kedy má Microsoft oficiálne v pláne ukončiť podporu tohto operačného systému.

Zdroj: vlastný

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Nokia Steve Ballmer windows phone Windows Phone 7

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close