Spravodajstvo

Windows 95 dnes oslavuje 20 rokov

Windows 95 oslavuje 20 rokov. Na predajné pulty sa dostal presne 24. augusta 1995 čím nahradil dovtedy najrozšírenejší MS-DOS a predošlé verzie systému Windows 3 a 3.1, ktoré sa na trhu neujali. Príchod novej verzie Windows-u 95 priniesol v počítačovom odvetí veľkú revolúciu a to hlavne vďaka rozmachu prístupných počítačov pre širokú verejnosť a ich „uvedomenia sa“, že počítač už nie je len „pracovný“ nástroj, ale dá sa využiť aj na zábavu. Samotné rozhranie operačného systému pritom neprinieslo len nové funkcionality, ale aj celkom iné rozhranie, ktoré sa stalo pre mnohých ľudí oveľa prehľadnejšie, veď posúďte sami.

ms_dos_Windows_95

S Windows-om 95 prišila aj známa ponuka Štart, ktorá si získala srdcia mnohých používateľov a to, že je skutočne populárna Microsoft zistil až predstavením Windows-u 8 a 8.1 kde sa už klasické rozhranie Štart nenachádzalo, čo sa odzrkadlilo aj na veľkej vlne kritiky, ktorá prinútila Microsoft toto rozhranie vrátiť do pôvodnej podoby v nedávno predstavenej verzii Windows 10.

1_windows-95-start-menu

Medzi novinky, ktoré Windows 95 priniesol patrila aj možnosť jednoduchého manažovania súborov prostredníctvom prehľadných ikoniek. Ďalšou novinkou bolo aj získanie „moci“ používateľov nad súbormi a aplikáciami prostredníctvom dvojitého kliknutia na ne, ktoré prinieslo viacero možností ako ich manažovať.

Windows 95 bol tiež výnimočným operačným systémom aj z iného hľadiska, a to vďaka marketingu, do ktorého Microsoft údajne investoval na tu dobu neuveriteľných 300 miliónov dolárov. Napríklad samotný Windows 95 prezentovali herci zo seriálu Priatelia, ktorý aj dnes má medzi televíznymi divákmi stále veľký fanklub.

Pozrite si nižšie niekoľko reklám, ktorými Microsoft oslovoval zákazníkov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close