NávodySpravodajstvoWindows

Windows 11: Takto sme si ho nainštalovali v predstihu o pár dní skôr. Idete do toho aj vy?

Pozrite sa, ako môžete už dnes nainštalovať do vášho Windows 10 počítača nový Windows 11. Návod je jednoduchý zaberie vám niekoľko desiatok minút.

Mnohí z nás netrpezlivo čakajú na oficiálny príchod operačného systému Windows 11, ktorého uvoľnenie je naplánované na 5. októbra, teda v nasledujúci utorok. Pripravovaný OS, ktorý čoskoro zavíta do našich zariadení, je pre mnohých strašiakom. Dôvodom sú minimálne hardvérové špecifikácie, najmä potreba prítomnosti čipu TPM 2.0. Tak či onak, či vaše zariadenie spĺňa minimálne hardvérové požiadavky, si môžete overiť prostredníctvom aplikácie Health Chceck. V prípade, ak je váš počítač kompatibilný, tak by ste mali vidieť okno, ako môžete vidieť na snímke nižšie.

Windows 11 Kompatibilita
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

Takto si môžete nainštalovať Windows 11 už dnes

Dnes by sme vám chceli ukázať, ako si môžete nový Windows 11 nainštalovať do svojho zariadenia v priebehu nasledujúcich približne 30 až 45 minút. V prvom rade je potrebné mať vo svojom zariadení stiahnutý ten najnovší softvér. Urobiť tak môžete prostredníctvom Nastavení vášho počítača a sekcie Windows Update, kde skontrolujte, či máte aktuálnu verziu operačného systému.

Windows Update_skontrolovanie aktualizacii
Zdroj: vosveteit.sk

V prípade, ak máte aktuálny softvér, tak v rámci sekcie Windows Update v spodnej časti ponuky, zvoľte možnosť Windows Insider Program. Potom zvoľte možnosť „Get started“, teda Začať. V ďalšom kroku prepojte vaše zariadenie s vašim Microsoft účtom. Následne si budete môcť vybrať jeden z BETA programov, pričom do jedného z nich sa je potrebné pripojiť. Zvoľte program Release Preview Channel. Ide o BETA program, v rámci ktorého sa testujú finálne zostavenia Windowsu.

V ďalšom kroku zvoľte možnosť Windows Update v rámci nastavení vášho zariadenia. Nastavenia systému by vám mali samé ponúknuť možnosť stiahnutia nového Windowsu 11. V našom prípade sa tak bohužiaľ nestalo a systém nám ponúkol „len“ Windows 10 21H2 aktualizáciu. Niektoré spravodajské weby, ako je napríklad Neowin.com píšu, že systém im aktualizáciu Windows 11 hneď neponúkol, ale až neskôr. My sme sa však rozhodli, že čakať na to, kým nám sám Windows ponúkne možnosť aktualizácie na Windows 11, nebudeme. To je dôvod, prečo sme sa vrhli potom do manuálnej inštalácie systému. Poslednú oficiálnu BETA verziu Windowsu 11, môžete stiahnuť prostredníctvom stránok spoločnosti Microsoft.

Windows 11 ISO subor
Zdroj: vosveteit.sk/printscreen

Do pozornosti vám dávame, že je potrebné stiahnuť si Windows 11 v jazykovom prevedení, v akom máte nainštalovaný váš Windows 10. Dôvodom je, že ak stiahnete iný, tak v procese inštalácia nového Windowsu 11, dôjde k odstráneniu aplikácií, nie však k odstráneniu osobných dát (pozn. redakcie: ak náhodou stiahnete zlý inštalačný súbor, tak vás systém na to upozorní a uvidíte o jedno okno viac, ako môžete vidieť nižšie na snímkach obrazovky). Rovnako budete mať k dispozícii aj možnosť čistej inštalácie operačného systému, kedy odstránite všetky dáta zo svojho zariadenia. Potom, ako stiahnete  ISO súbor Windowsu 11, tak ho otvorte a zvoľte možnosť Setup.exe a následne postupujte podľa pokynov na obrazovke.

Inštaláciu Windowsu 11 robíte na vlastné riziko a v prípade problémov, portál Vosveteit.sk nenesie žiadnu zodpovednosť. Odporúčame vám pred samotnou inštaláciou vykonať zálohu vášho zariadenia, aby ste v prípade problémov nestratili dáta uložené v počítači.

Samotný proces inštalácie Windowsu 11 trvá približne 30 až 60 minút v závislosti od toho, ako výkonný máte počítač. Počas procesu inštalácie nereštartujte počítač, nechajte ho pracovať.

Navod ako nainstalovat Windows 11
Zdroj: vosveteit.sk

Mimochodom, dovoľte nám dať vám do pozornosti ešte jeden tip, ktorým je možnosť vypnutia ďalšieho dostávania ďalších aktualizácií z programu Windows BETA. Urobiť tak môžete pomocou cesty Nastavenia > Windows Update > Windows Insider Program, kde môžete jednak vypnúť budúce aktualizácie z BETA programu, prípadne prehodiť sa do iného okruhu, tak zároveň môžete aj Windows BETA program opustiť. Následne budete dostávať už len oficiálne aktualizácie.

Windows 11 Insider program_ako opustit
Zdroj: vosveteit.sk

Pevne veríme, že návod vyššie bol pre vás užitočný a hlavne, že sa vám nový Windows 11 bude páčiť.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close