SpravodajstvoWindows

Windows 11 sľubuje oveľa rýchlejšie fungovanie, ako desiatka: Ako sa to Microsoftu podarilo?

Vydanie Windows 11 je už za rohom a pozrime sa na to, ako bude tento operačný systém fungovať

Vydanie operačného systému Windows 11 je už za rohom. Microsoft nám sľubuje, že nová verzia bude v každom smere rýchlejšia, ako jej predchodca, Windows 10. Sú to len marketingové „kecy“, alebo je to naozaj tak? Vďaka čomu je Windows 11 o 25% rýchlejší, ako jeho predchodca?

Portál MakeUsOf píše, že Windows 11 našiel spôsob, ako lepšie zaobchádzať so zdrojmi, ktoré má počítač k dispozícii. Zdroje v tomto smere chápeme ako výkon procesora, grafickej karty, či pamäte RAM, ale aj ďalších komponentov. Ak je počítač pomalý, alebo sa zasekáva, chyba kľudne môže byť v zlom narábaní s dostupným výkonom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lepšia práca so zdrojmi

Windows 11 pracuje na nových algoritmoch, ktoré dávajú do popredia procesy, ktoré sú v popredí. V praxi to znamená, že sa operačný systém bude viac starať o aplikácie, ktoré momentálne používate a nie tie, ktoré sú uložené v pozadí. Aj aplikácie, ktoré nepoužívate si berú určitý výkon na to, aby ostali otvorené. Ak máte slabšiu zostavu, otvoríte len niekoľko aplikácii súbežne, než pocítite znížený výkon.

Windows 11 ale aktívne monitoruje všetky aplikácie a pozná, ktoré sú v popredí a ktoré zároveň aktívne využívate. Tie sa stanú vyššou prioritou a bude im pridelených viac zdrojov.

Ďalšou zaujímavou funkciou je to, že Windows 11 necháva vašu ramku pod napätím. Keď sa počítač prepne do režimu spánku, všetky komponenty „spia“ až na pamäť RAM. Tá funguje aj v tomto režime a keď počítač zobudíte, všetky potrebné operácie nabehnú oveľa rýchlejšie.

Rýchlejšou sa stala aj funkcia Windows Hello. Pomocou nej sa môžete okamžite prihlásiť do počítača, pomocou biometrického overovania. Už na Windows 10 išlo o pomerne rýchly proces, no ten sa v novej verzii operačného systému zrýchli ešte o 30%.

Zmeny v prehliadači Microsoft Edge

Zrýchlenia sa dočká aj webový prehliadač, Microsoft Edge. Ten bude mať už od začiatku zapnutú funkciu spiacich kariet. Ide o šikovnú funkciu, ktorá opäť šetrí vaše zdroje. Keď surfujete webom a máte otvorených viacero kariet, Microsoft Edge prepne do režimu spánku tie, ktoré momentálne neprezeráte. Ostávajú zapnuté, no vyžadujú si menej zdrojov, ako tie aktívne.

Spiace karty používajú o 32% menej pamäte RAM a o 37% menej výkonu procesora. To je dobrá správa hlavne pre notebooky, ktoré vydržia dlhšie nabité. Samozrejme to ani zďaleka nie je všetko. Zdá sa, že Windows 11 bude naozaj bleskový operačný systém. Samozrejme, že je o trochu náročnejší na hardvér, ako jeho predchodca, no všetko nasvedčuje tomu, že bude fungovať oveľa rýchlejšie.

Je však otázne, v akom stave ku nám operačný systém príde. V prípade Windows 10 sa užívatelia dočkali množstva chýb, a tak dúfame, že „jedenástka“ na tom bude oveľa lepšie. Windows 11 vyjde už na budúci mesiac, v októbri.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close