SpravodajstvoWindows

Windows 11 bude možné stiahnuť aj na staršie zariadenia. Je tam však háčik, prezrádza Microsoft

Microsoft nakoniec prichádza s pozmenenou taktikou aktualizovania zariadení na očakávaný systém Windows 11.

Spoločnosť Microsoft sa pomaly ale isto chystá na začiatok oficiálnej distribúcie nového operačného systému Windows 11. Ten by sa mal na prvé bežné zariadenia dostať už 5. októbra. Bohužiaľ, v tomto prípade však nepôjde o bežnú systémovú aktualizáciu, ale o výrazne pozmenený systém, ktorý podľa Microsoftu vyžaduje aj náročnejšie a modernejšie technické vybavenie zariadení.

Windows 11 aj pre nepodporované zariadenia – s jedným veľkým ALE

Práve preto sa spoločnosť Microsoft rozhodla vytvoriť špeciálnu aplikáciu s názvom Kontrola stavu počítača (aplikáciu nájdete na úplnom spodku oficiálnej webstránky), ktorá behom niekoľkých sekúnd zistí, či je vaše zariadenie vhodné pre inštaláciu nového systému Windows 11. Microsoft však svojou aplikáciou príliš veľa používateľov Windowsu 10 nepoteší. Aktuálny zoznam podporovaných procesorov príliš dlhý nie je a tak sa môže ľahko stať, že na vaše mimoriadne výkonné zariadenie tak ľahko Windows 11 nedostanete. Zarážajúci nie len iba krátky zoznam podporovaných procesorov, ale aj najnovšie nekompromisné podmienky Microsoftu, informuje portál TheVerge.com.

Nekompromisné podmienky Microsoftu

Pôvodné tvrdé obmedzenie aktualizácie iba pre podporované zariadenia však nakoniec spoločnosť Microsoft zvážila a svoju taktiku aktualizovania zariadení prehodnotila. Windows 11 si tak budú môcť na svoje „nepodporované“ zariadenia nainštalovať takmer všetci používatelia, no má to jeden veľký háčik. Pri inštalácii Windowsu 11 napríklad z dostupných ISO súborov, totižto narazíte na nepríjemnú hlášku vyžadujúcu vašu pozornosť. V pomerne nenápadnej správe sa však v prípade nepodporovaného zariadenia nachádza informácia o tom, že v prípade inštalácie Windowsu 11 používateľ súhlasí s pomerne tvrdými podmienkami Microsoftu.

windows 11 aplikacia kontrola stavu pocitaca
Zdroj: Vosveteit.sk

Microsoft v zobrazenej správe informuje, že zariadenie môže naraziť na problémy s kompatibilitou a úplne stratí softvérovú podporu. Podobne je na tom dostupnosť aktualizácií, ktorú Microsoft po inštalácii Windowsu 11 negarantuje. Používateľ zároveň po odsúhlasení odobrí aj podmienku, že na svoje „nepodporované“ zariadenie môže stratiť garanciu.

Podmienky aj zoznam podporovaných procesorov prejdú zmenami (dúfame)

Z pohľadu používateľa ide o naozaj kruté podmienky, ktoré zrejme odradia každého používateľa. Samotný zoznam podporovaných procesorov sa bude časom rozširovať a zmenou zrejme prejde aj samotný inštalačný proces aj podmienky. Microsoft však zatiaľ o rozšírení zoznamu neinformoval a do oficiálneho spustenia distribúcie Windowsu 11 nám zostávajú už iba 2 týždne.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close