SpravodajstvoWindows

Windows 10X určený pre najlacnejšie a najmenej výkonné zariadenia je údajne pripravený na vydanie

Narozdiel od konkurencie má nový zjednodušený operačný systém od Microsoftu viacero kľúčových nedostatkov.

Už zopár rokov očakávaná zjednodušená a výkonnostne nenáročná verzia operačného systému Windows 10 je údajne na konci svojho prvotného vývoja a testovania. Ako informuje portál Gizchina.com, podľa bližšie nešpecifikovaných zdrojov už spoločnosť Microsoft ukončila interné práce na novom operačnom systéme Windows 10X a pomaly ale isto sa pripravuje na jeho uvedenie na prvých low-cost zariadeniach. Možný budúci konkurent operačného systému ChromeOS by sa mal však na prvé zariadenie dostať až na jar budúceho roka.

Windows 10X je určený pre najmenej výkonné zariadenia

Nový operačný systém Windows 10X logicky vychádza z desktopovej verzie operačného systému Windows 10. Narozdiel od svojho súrodenca však príde so značne okresaným dizajnom, funkciami, ako aj podporou pre aplikácie, ktorých bude spočiatku pomerne málo. Všetky jeho špecifiká však vychádzajú z toho, že spoločnosť sa snažila o vytvorenie operačného systému vhodného pre tie najmenej výkonné zariadenia na trhu, ktoré sa s bežnou verziou systému Windows trápili, poprípade ňou vôbec nedisponovali.

windows 10x
Zdroj: Gizchina

Windows 10X mal pôvodne debutovať po boku skladacieho dvoj-displejového zariadenia Surface Neo. Postupom času sa však stratégia vývojárov čiastočne zmenila, pričom sa vývojárske tímy priklonili aj ku adaptácii na low-cost zariadenia. Narozdiel od svojho konkurenta v podobe operačného systému ChromeOS však nový Windows 10X príde so značnými, najmä počiatočnými obmedzeniami.

Oproti konkurencií ťahá za kratší koniec

Budúci majitelia zariadení s týmto operačným systémom musia počítať s tým, že Windows 10X nebude podporovať Win32 aplikácie, ktoré sú pri plnohodnotnom používaní systému Windows 10 kľúčové. Ich podpora by sa však mala časom nejakou formou vyriešiť. Veľkou nevýhodou softvérovej novinky od Microsoftu je aj nesprístupnenie systému všetkým používateľom, ktorí by si ho chceli nainštalovať na svoje málo výkonné, respektíve staršie notebooky. Systém má byť minimálne na začiatku dostupný iba ako predinštalovaný OS na zariadeniach, ktoré by sa mali vyskytnúť na trhoch už behom apríla 2021. Zároveň nám nedovolí nespomenúť, že spoločnosť Microsoft začala s prácami na projekte „Latte“, ktorý by mal v budúcnosti priniesť kompatibilitu Android aplikácií s Windowsom. V praxi by to mohlo znamenať, že medzeru s prípadným nedostatkom aplikácií, by mohli vyplniť Android aplikácie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close