Pracovné ponuky
SpravodajstvoZariadenia

Windows 10 S zatiaľ Chromebooky nelikviduje

Microsoft pred časom spustil elegantnú odľahčenú verziu Windows 10 S, aby tak konkuroval Chrome OS. Nie je to prvá verzia Windowsu, ktorá chce zaútočiť na Chromebooky a pravdepodobne nebude ani posledná.

Microsoft totiž pracuje na tom, aby bol Windows 10 Pro dodávaný pre zariadenia ARM, takže výrobcovia hardvéru môžu na svojich zariadeniach využívať lacnejšie aplikácie Qualcomm SOC. Odborníci, komentátori a fanúšikovia Windows 10 vyhlásili, že toto Chromebook definitívne zruinuje. Windows 10 S má tú výhodu, že pridáva väčšiu knižnicu natívnych aplikácií, ľahšiu správu pre používateľov z oblasti vzdelávania a mnoho iného. Problémom však stále zostáva hardvér.

Chrome OS dokáže konkurovať Windows 10 S spôsobom, ktorý je dôležitý pre bežných spotrebiteľov. Väčšina používateľov využíva akurát tak Microsoft Office, e-mail, prehliada si web a možno využíva ešte Spotify. Chromebooky často ponúkajú všetko v krajšom balíku, než ich Windows konkurenti. Ak používateľ chce viac, výrobcovia OEM ako Acer, Dell a HP, poskytnú silnejšie a krajšie Chromebooky za menej než ich Windows 10 S protipóly.

Lacné neatraktívne notebooky

Vezmime si napríklad Chromebook od Acer 14 (2016) a Acer Swift 3 (2016). Oba notebooky ponúkajú prvotriedny dizajn s plnohodnotným 14-palcovým FullHD displejom, plným kovovým dizajnom, pekným a širokým trackpadom a pamäťou RAM od 4GB do 8GB. Podobná Windows verzia vás vyjde na 700 eur a Chromebook na cca 320-450 eur pre verziu 4 GB RAM. Pre používateľa, ktorého najčastejšie využívanou aplikáciou je Edge od Microsoftu alebo Google Chrome je voľba jasná. Ak sa pozrieme na širší trh s Windows 10 PC pre ekvivalentný notebook, stretávame sa s lacnými plastovými notebookmi s mizernou výdržou batérie a displejom s nízkym rozlíšením. Novo ohlásené počítače Windows 10 S pre low-end nie sú tiež ničím výnimočné. Sú to taktiež lacné počítače rovnakého typu.

Windows 10 S je napriek tomu všetkému výkonný operačný systém, ktorý dokáže naozaj veľa. Problémom je, že to je aj Chrome OS. Na preplnenom trhu s počítačmi predaj Chromebookov naďalej rastie. Výrobcovia pre ne teraz navyše vytvárajú nový a jedinečný hardvér. Voľba hardvéru pre Windows 10 S pre low-end však nie je taká dobrá ako pre ekvivalentné verzie Chromebooku. A to je obrovské sklamanie. Surface Laptop môže byť síce vynikajúci notebook, ale jeho cena odrádza mnohých od jeho kúpy a keďže na tej spodnej hranici chýba taký, ktorý by za to stál, Chromebooky od Google majú stále náskok.

Zdroj: vlastný, acer.com(obrázok)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close