fbpx
SpravodajstvoWindows

Windows 10 S je dnes životaschopný operačný systém, zaujíma to však niekoho? | BLOG

Windows 10 S, nástupca operačného systému Windows 8RT, ktorý prišiel v podstate s rovnakými „obmedzeniami“, ale za úplne iných kondícií. Pretých, ktorí nemajú skúsenosť s týmto operačným systémom tak sa jedná o oklieštenú verziu Windowsu, napríklad v podobe možnosti inštalácie aplikácií a hier len z Microsoft obchodu, s nemožnosťou editácie registrov a podobne.

Zdroj: vlastný

Začnime najprv tým negatívnym, aby sme to mohli ukončiť v pozitívnom slova zmysle. Windows 10 S je dnes doslova mystickým operačným systémom na trhu. Keby sme ho chceli prirovnať k inému produktu Microsoftu kľudne by sme ho mohli nazvať „Surface Phoneom“. Na trh prišiel v princípe s veľkým teátrom spolu so zariadením Surface Laptop. Malo to však háčik, Microsoft umožnil bezplatnú aktualizáciu na Windows 10 Pro. Druhým problémom je, že Surface Laptop je v princípe dostupný len v USA a ak ho ojedinele nájdete v rámci nášho kontinentu tak cena vás odradí od jeho kúpy.

Pre koho bol určený Windows 10 S?

Windows 10 S má skvelú myšlienku, priniesť operačný systém Windows 10 aj tam kde jednoducho nemajú na ňho peniaze alebo do školských ľavíc pre študentov, ktorí pred kúpením operačného systému uprednostnia radšej chladenú „desiatku“. Tu narazíme však na problém: „Vyrába vlastne niekto zariadenia s Windows 10 S?“ Ak áno, tak sa výrazne pohybuje mimo môjho zorného poľa.

Zdroj: PixaBay.com

Je Windows 10 S konkurencia vhodným operačným systémom?

Jednoznačne ÁNO! Poslednú dobu to častokrát nehovoríme, ale Microsoftu sa tento produkt podarilo dotiahnuť skutočne ďaleko za ich „štandard“. V obchode nájdeme všetko čo je potrebné, aplikácie od kancelárskych balíčkov cez Photoshop, aplikácie bánk, rôzne populárne aplikácie ako Spotify, Instagram a ďalšie, bez ktorých sa dnešná mládež nezaobíde.  Hoci obchod nie je plný ako Google Play, ale pohodlne vystačí aj pre náročnejšieho používateľa s minimálnymi obmedzeniami.

Kde urobil Microsoft chybu?

Microsoft spravil viacero chýb, ale dve z nich vyčnievajú nad ostatnými. Prvou sú OEM partneri pričom mnohí by povedali, že sa už raz popálili s Windows 10 Mobile tak tentokrát sa poučia. Nestalo sa tak. Dnes, keď si chcete kúpiť zariadenie s operačným systémom Windows 10 S tak je to pekelná práca a na konci dňa možno aj preplatíte „klasický“ notebook či PC s Windows 10. Druhú chybu vidíme v budovaní platformy. Microsoft nikdy nebudoval Windows ako platformu a ako sa ukazuje hoci posledné roky sa snaží zmeniť myslenie ohľadne Windowsu ako služby tak sa jej to nedarí. Prečo si to myslíme? Microsoft dokáže priniesť revolučné novinky, ale dotiahnuť ich do konca je pre nich takmer nemožné. Príkladom môžeme nájsť desiatky. Napríklad Continuum, dva roky náskoku pred konkurenciou a niekoľko mesiacov dozadu príde Samsung so službou Samsung Dex, ktorá v princípe je o jednu a ak nie dve triedy vyššie? UWP aplikácie, opäť skvelá myšlienka, ale dodnes Microsoft nedokázal presvedčiť vývojárov nech teda vyvíjajú aplikácie pre viaceré platformy, vrátane aj tej mobilnej. Microsoft Edge je ďalším príkladom. Spoločnosť ho predstavila ako internetový prehliadač, ktorý do budúcna mal vystriedať Internet Explorer ako jednotku na trhu. A výsledok? Dnes v obchode máme zhruba 60 rozšírení po viac ako roku vývoja a stále nedoladený prehliadač, Explorer stratil dominanciu na trhu a v popredí je Google Chrome.

Inými slovami, Microsoft je pre nás inovátor vo všetkých smeroch. Dokáže priniesť revolučné myšlienky hodné tých najväčších mysliteľov v obore, ale dotiahnuť ich do konca je už úplne o niečom inom kde má tento technologický gigant medzery.

Zdroj: vlastný, úvodný obrázok Zdzoj: Youtube (kanál: HDblog)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close