Windows

Windows 10 October 2018 Update môže omylom odstrániť stovky GB dát. Spoločnosť Microsoft už adekvátne zareagovala

Od začiatku distribúcie aktualizácie October 2018 Update pre operačný systém Windows 10, uplynul takmer týždeň a už v týchto dňoch vieme takmer s určitosťou povedať, že ani táto aktualizácia nepatrí medzi bezchybné pokusy spoločnosti Microsoft. Nová aktualizácia prináša mnoho noviniek, medzi ktorými sa ale bohužiaľ, nachádzajú aj veľké nedostatky, ktoré používateľom dokážu vyčariť nemalé vrásky na tvári.

Okamžitá strata dát

Nedostatkov v najnovšej aktualizácií operačného systému Windows 10 je hneď viacero, no medzi najhoršie problémy patrí zrejme náhodné odstraňovanie dát priamo z úložiska zariadenia. Na viacerých zahraničných portáloch, ako aj na samotnom fóre spoločnosti Microsoft, sa v posledných dňoch začali vyskytovať sťažnosti používateľov, ktorým po aktualizovaní ich zariadení zmizli niektoré súbory, poprípade celé zložky. V niektorých prípadoch sa jednalo až o stovky GB nezálohovaných dát.

Bez možnosti obnovenia

Väčšina používateľov si pred samotnou inštaláciou veľkej aktualizácie vytvorí zálohu celého systému a súborov v ich zariadení. Problém ale nastáva hlavne vtedy, ak si všetky súbory nezálohujete, čím sa vystavíte zbytočnému riziku. To ale nemení nič na tom, že z novej chyby si niektorí používatelia skoro „vytrhali vlasy“, keďže z ničoho nič sa z ich zariadení vyparilo zhruba 220GB dát.

Niekoľko možností „straty“

Na zahraničných portáloch a fórach Microsoftu sa objavilo hneď niekoľko možností, kam sa dané dáta premiestnili. Väčšina používateľov svoje dáta našla v zložkách Windows.old, kde si operačný systém Windows vytvára svoju zálohu predošlej verzie, vďaka čomu môžete napríklad vykonať aj downgrade zariadenia v prípade výskytu vážnych problémov. Ďalšou možnosťou je aj náhodné prekopírovanie súborov a dát na iný disk, i keď sa dané súbory predtým nachádzali na systémovom disku. Posledným a zároveň najhorším prípadom je ale úplne odstránenie údajov. V tomto prípade Vám nezostáva nič iné, ako sa spoliehať na dopredu vykonanú zálohu, teda v prípade, ak ste ju vôbec vykonali.

Ako sme už spomínali v našich viacerých starších článkoch, inštalovaniu aktualizácií v prvých týždňoch sa určite vyhnite v prípade, ak vlastníte menej výkonné alebo staršie zariadenie. Ak ale chcete tak či tak podstúpiť potencionálne riziko, určite vykonajte zálohu celého systému.

AKTUALIZÁCIA: na fórach spoločnosti Microsoft sa po niekoľkých hodinách objavila aj informácia o tom, že samotná distribúcia aktualizácie bola dočasne pozastavená. Dôvodom je práve problém s náhodným odstraňovaním súborov zo zariadení.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy
Close
Close