Windows 10 Mobile potrebuje sviežu sprchu, aby mal šancu na vstatie z mŕtvych | BLOG

Zdroj: vlastný

Kam podľa vás smeruje mobilná platforma Windows a čo potrebuje, aby prežila? Tak to bude dnešná téma, na ktorú sa vám pokúsime priniesť názor z „vnútra“ komunity, priamo od tvorcov portálu Windowscentrum.sk.

Windows platforma stráca dych, teda aspoň tá mobilná

Windows Phone nebol vždy „najslabší“ z trojice Android, iOS a Windows Phone, svojho času dokonca dominoval na trhu a mal a ja prečo. Ešte niekedy v 2014, kedy som bol zarytím fanúšikom Androidu, ale „znudeným“ z jeho používania, a preto som sa rozhodol skúsiť niečo iné – Windows Phone, konkrétne HTC 8X. Svojho času to bol jeden z najvýkonnejších smartfónov na trhu, ktoré by neurobilo hanbu svojmu majiteľovi ani dnes. V tom čase som sa stretával s názorom, že na Windows Phone nie sú aplikácie, čiastočne pri porovnaní veľkosti obchodov z konkurenčných platforiem to bola pravda, ale na druhej strane… potrebovali ste na 20 aplikácií, ktoré spĺňali jeden účel, napríklad kalkulačku? Asi nie. Microsoft svojho času razil však aj úplne inú politiku, vďaka ktorej sa dal odpustiť „nedostatok“ aplikácií – optimalizoval systém takmer do dokonalosti, bolo takmer jedno aké ste mali zariadenie, vždy ste totiž pustili 95% aplikácií či hier na low-ende ako aj na high-end smartfóne. Jediný rozdiel bol v tom, že na tých slabších zariadeniach spustenie trvalo o niečo dlhšie, ale pri smartóne okolo 100€… who cares?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: HTC (produktová foto)

Veľké osvieženie prišlo následne s aktualizáciou na Windows Phone 8.1, v podstate sa však jednalo len o dobehnutie konkurencie čo sa týka funkčnosti operačného systému a zároveň došlo aj k zachovaniu plynulosti OS, pribúdali aplikácie ako aj hry a dokonca aj zariadenia vďaka akvizícii Nokie. Microsoft sa však prerátal, čakal, teda aspoň podľa nášho názoru, že zrazu ovládne trh, len tak šmahnutím ruky. Ale nefunguje to tak, každý ekonóm vám povie nejaké zákonitosti, že najprv treba dotovať a potom môžete čakať výsledok, teda ak nemáte revolučný nápad, ktoré podľa nášho názoru prichádzajú teraz (napr. Continuum).

Windows 10 Mobile, začiatok konca?

Microsoft sa jednoducho uponáhľal pod veľkým tlakom verejnosti ako aj ich očakávaniami od prechodu na nový operačný systém. Znamenalo to stratu podpory viacerých zariadení, stratu stability systému na úkor dizajnových a funkčných (aj keď podarených) zmien. Výsledkom bolo, že používatelia starších zariadení jednoducho preskočili na inú platformu a postupne aj prechádzajú ku konkrencií. A tento trend neutícha, môže za to napríklad oznámená ďalšia veľká aktualizácia, ktoré opäť okliešťuje podporované zariadenia a nehovor viac o tom, že bol ohlásený aj koniecpre vývojárske verzie OS pre veľkú časť zariadení.

Zdroj: vlastný

Ako ubúdalo používateľov tak Microsoft menil stratégiu, odpredal mobilnú divíziu a sústredil sa len na software, ale či úspešne – posúdenie nechám na vás. Do výroby nových zariadení sa mali pustiť OEM partneri a aj sa pustili, ale so sústredením na tú najvyššiu triedu (HP Elite X3, Alcatel Idol 4S,…) malo to však jeden háčik v podobe ich dostupnosti mimo USA, ktorá prišla výrazne neskôr, až po opadnutí ošiaľu okolo nich. Nehovoriac o tom, že absentuje zariadenie pre  mainstream triedu, ktorá jednoducho má byť dostupná pre 99% populácie. Dnes, pri Windows Mobile platforme v podstate ostali len veľmi skalní fanúšikovia, či ľudia, ktorí potrebujú špecifické vlastnosti telefónu, ktoré konkurencia nemá.

Dopomáha Microsoft koncu?

Odhliadnutím na to, že spoločnosť skončila s vývojom vlastných zariadení a obmedzovaním aktuálneho systému pre staršie zariadenia (zatiaľ všetko čo by som dokázal odpustiť – predsa sa jedná len o technologický pokrok a staršie zariadenia jednoducho sú staré a nestačia hardwarovými požiadavkami, aby ich utiahli) najväčšiu výčitku mám však voči aplikáciám, ktoré sú alfou omegou pre každého používateľa smartfónov. Nech mi nikto nehovorí, že spoločnosť, ktorá patrí medzi najhodnotenejšie firmy na svete nedokáže dať dokopy budget na vývoj čo by len základných aplikácií – Facebook, Facebook Messenger, Spotify, Instagram, a ďalších aplikácií (dokopy ich je maximálne 10-20), ktoré sú masovo rozšírené a populárne. V podstate nevyhnutné pre každého človeka, ktorý žije v 21. storočí. Pričom Microsoft nemusí ani spolupracovať s danými partnermi, stačilo by vytvoriť aplikácie tretích strán, kde by ešte z marketingového hľadiska mohol získať na tom, že vytvoril aplikácie s dodatočnými funkciami ako sú originálne (už len keby do nich integroval službu OneDrive).

Dnes bohužiaľ spoločnosť smeruje úplne iným smerom ako by verný fanúšik Microsoftu očakával. Aplikácie ubúdajú, spoločnosť nič s tým nerobí ba ešte sa preorientováva na Android a iOS, pre ktoré vyvíja posledných ťahúňov Windows platformy (hlasová asistentka Cortana, OneDrive, Outlook,…), teda, zatiaľ okrem jedného – funkcie podpory Continuum, čím by to teda zaklincoval. Dokonca niekde na pozadí aj tušíme, že sprístupnením Windowsu Cloud, by teoreticky Microsoft mohol platformu na konci dňa aj zabiť ak by túto verziu začala využívať konkurencia a implementovala ju do svojich zariadení, ktoré by v špeciálnom režime pracovali ako počítač.

Podeľte sa s nami o váš názor kam smeruje Windows platforma a čo by mala robiť spoločnosť Microsoft, aby odvrátila tento trend.

Zdroj: vlastný

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre