fbpx
SpravodajstvoWindowsWindows 10 Mobile

Windows 10 Mobile je mŕtvy, nech žije Windows 10 pre smartfóny | BLOG

Microsoft konečne priznal, že Windows 10 Mobile je viac menej mŕtvym operačným systémom. Hoci sľúbil aj naďalej podporu tohto operačného systému, avšak už len po stránke dolaďovania. Inými slovami, nové funkcie čakať už nemusíme hoci určite viacerí dúfali, že príchodom Redstone 4 aktualizácie, ktorá zavíta aj na smartfóny by nejaká tá funkcia mohla zavítať aj na telefóny.

Úprimne, asi nám aj odľahlo. Brániť Microsoft na ihrisku so smartfónmi a ospevovať ich mobilný operačný systém a informovať o novinkách (väčšinou opravách) nie je ľahkou úlohou, hoci sme stále fanúšikmi tejto platformy a opustiť sa ju nechystáme vzhľadom na funkcionality, ktoré ponúka a aj stabilitu, ktorú na konkurenčnom Androide by sme nenašli pri dostupných  zariadeniach v cenovej kategórii strednej triedy.

Zdroj: produktová fotografia

Čo však bude ďalej? Vzdá sa Microsoft smartfónov? Bolo by naivné si myslieť, že Microsoft smartfóny hodí jednoducho povedané do koša a nechá tento koláč ostatným, aj keď aj to je jedna z možností. Stále sa hovorí o zariadení Surface Phone, tak stále nebolo oficiálne predstavené a po pravde po 3 rokoch čo sa o ňom hovorí, mnoho fanúšikov už na túto tému moc ani nereaguje a neverí jej. Musíme povedať, že oprávnene. Na druhej strane Microsoft vo viacerých náznakoch hovoril o novom zariadení, ktoré zmení paradigmu využívania smartfónov, tak stále sú to len útržky, ktoré si treba spájať.

Nový operačný systém pre smartfóny musí byť revolučný

Microsoft už viackrát dokázal, že vie priniesť revolučnú novinku, ale dotiahnuť ju do úspešného konca nebýva „malinou“. Príkladom môže byť Continuum, s ktorým Microsoft prišiel viac ako dva roky dozadu. Skvelá novinka, ktorá mohla zmeniť chápanie smartfónov a PC, nehovoriac o náskoku pred konkurenciou, ktorá o tomto riešení v tých dobách v podstate ani nehovorila. A realita? Dnes Continuum využíva minimum používateľov a keď sa niekoho opýtate na PC v mobile tak vám najpravdepodobnejšie odpovie Samsung DeX. Inými slovami, Microsoft zaspal a medzičasom konkurencia priniesla to isté len v inom šate a spravila k tomu normálny marketing.

Zdroj: MSP

Bude Andromeda revolúciou?

Andromeda, operačný systém, ktorý sa spája práve so smartfónmi a Microsoftom. V skratke, má sa jednať o modulárny operačný systém, ktorý sa má prispôsobovať veľkosti displeju (bude využívať rozhranie CSHell). Samozrejme, nebude sa prispôsobovať len samotný systém, ale aj aplikácie, ktoré by mali byť písané cez UWP API. Znamenať to bude, že vývojári budú písať kód len v jednom programovacom jazyku a nie v 6 pre XY platforiem. Druhým dychom sa hovorí o porte Project Centennial, cez ktorý je možné prehnať staré aplikácie a tak ich sfunkčniť na novom OS. Opäť skvelá myšlienka, o tom niet pochýb. Ale či sa ju podarí dotiahnuť do konca je otázne.    

Čo bude najväčšou výzvou Microsoftu pri uvedení nového mobilného systému?

Faktom je, že Microsoft dokáže priniesť revolučné nápady, o tom niet pochýb, ale dotiahnuť ich býva pre nich častokrát priam nadľudským výkonom. Z nášho pohľadu to nebude ani diverzifikácia smartfónov, príkladom môže byť Apple, ktorý má v podstate „jeden“ smartfón už viac ako dekádu a ten stále aktualizuje a nehovor viac o cenovke. Preto pre nás prvým faktorom  je priniesť prémiový telefón, ktorého výkon bude úplne inde ako sú súčasné smartfóny. Druhý faktor je dizajn. Predsa keď dáte za telefón niekoľko stoviek, tak musí byť fakt taký, že sa nebudete hanbiť ho vytiahnuť pri nejakej slávnostnej príležitosti. Aplikácie? Žeby sme sa vrátili opäť ku kameňu úrazu? Microsoft tentokrát musí priniesť Project Centennial do funkčného nástroja, ktorý sa podarí „predať“ vývojárom. Zároveň musí zjednodušiť čo najviac transformáciu starých aplikácií do nového kódu, bez toho to proste nepôjde. Posledný faktor tipujete na aký? Ak ste povedali marketing a dostupnosť na viacerých trhoch tak ste tipovali správne. Koľkokrát ste videli na ulici plagát či billboard s Lumiou 950 či iným Windows smartfónom? Ak vylúčime rôzne servisy mobilov v starých tržniciach kde sa za posledných 20 rokov nič neudialo tak ich zrátate na jednej ruke.

Zdroj: WindowsArea.de

Podarí sa podľa vás Microsoftu spraviť „technologickú“ revolúciu?

Zdroj: vlastný

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close