BezpečnosťNávodySpravodajstvoWindows

Windows 10 je vcelku „zvedavým“. Pozrite sa, ako mu pomocou tohto nástroju obmedzíte zbieranie informácií

Menej dát a viac súkromia

Nie je žiadnym tajomstvom, že aplikácie o nás zbierajú dáta, ktoré následne využívajú napríklad za účelom lepšieho cielenia reklamy. Zbieranie dát sa však netýka len mobilných aplikácií, ale aj samotných operačných systémov. Windows 10 nie je v tomto prípade žiadnou výnimkou. A práve preto by sme Vám chceli dať do pozornosti vcelku zaujímavý nástroj, resp. aplikáciu O&O ShutUp10, ktorá dokáže vo výraznej miere obmedziť sledovanie aktivity používateľov (odkaz na stiahnutie nájdete na spodku článku).

Menej dát a viac súkromia

Ako sme vyššie spomínali, tak odovzdávanie našich dát sa netýka len aplikácií, ale aj samotných operačných systémov, ktoré ich môžu využívať za rôznym účelom. Od lepšieho cielenia reklamy, cez personalizáciu návrhov a odporúčaní  až po optimalizáciu samotného chodu systému pre konkrétny model zariadenia. Zatiaľ čo odovzdávanie dát za účelom optimalizácie systému, prípadne poskytovaných služieb pokladáme za správne, tak v ostatných prípadoch tomu už tak nie je.

Aplikácia O&O ShutUp10 môže byť práve to čo hľadáte, v prípade ak odovzdávanie Vašich dát Vám nie je po chuti. Nie je ju potrebné dokonca ani inštalovať tohto nástroja, stačí spustiť .exe súbor, a následne môžete vypínať odosielanie jednotlivých dát.

Chceli by sme zároveň vyzdvihnúť rozhranie samotnej aplikácie, ktoré je roztriedené do viacerých kategórií. Napríklad na dáta odosielanie z aplikácií, dáta týkajúce histórie našej aktivity, súkromia a podobne. Inými slovami, rozhranie je veľmi prehľadné a intuitívne z pohľadu používateľa. Okrem iného aplikácia ponúka aj kolónku „Recommended“, ktorá znamená „odporúčané“. Táto informácie dokáže pomôcť v rozhodnutí sa v prípade menej zručných používateľov, či majú, alebo nemajú obmedziť odosielanie dát. Dôvodom je, že ak by ste zamedzili odovzdaniu niektorých dát, tak môže dôjsť totiž k obmedzeniu funkčnosti jednotlivých častí systému, resp. aplikácií.

O&O ShutUp10_obmedzenie odosielania dat
Zdroj: vosveteit.sk

„Windows 10 chce dať používateľom najjednoduchší možný každodenný zážitok a veľmi zriedka vás núti čítať a potvrdzovať bezpečnostné upozornenie. Tento zjednodušený prístup od spoločnosti Microsoft bohužiaľ znamená, že sa do nich prenáša oveľa viac údajov, ako by si želalo veľa používateľov…“ píše na stránkach spoločnosti, ktorá vytvorilo software.

Následne stačí, aby ste jednotlivé kolónky „odklikali“. Po tom už nebudete odosielať dané dáta z počítača tretím stranám. V ďalšom kroku stačí reštartovať Váš počítač, aby sa aplikovali nové nastavenia.

vypnutie odosielania dat z Windows 10
Zdroj: vosveteit.sk

Samotný software môžete stiahnuť zo stránok vývojára. Zároveň Vám odporúčame jednotlivé nastavenia si uložiť pomocou cesty File > Export settings. Dôvodom je, že po aktualizácii systému sa Vám nastavenia reštartujú. Následne je potrebné daný súbor, ktorý si uložíte, importovať do aplikácie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close