Winamp: Legenda, ktorá sa stratila v modernom svete. Čo sa stalo s týmto populárnym hudobným prehrávačom?

Svojho času išlo o najpopulárnejší hudobný prehrávač

Winamp
Zdroj: Winamp

Zatiaľ čo sa súčasný svet točí okolo služieb ako Spotify, Youtube Music, Apple Music a podobne, tak v minulosti každý nie lenže chcel, ale aj používal Winamp, hudobný prehrávač, v ktorom sme si mohli vytvárať vlastné hudobné knižnice.

Winamp bol vcelku populárnym hudobným prehrávačom, na ktorý si spomenú hlavne dnešní tridsiatnici. Mal milióny používateľov naprieč Windowsom a MacOS. V roku 2001, kedy bol na vrchole, mal približne 60-miliónov aktívnych používateľov.  Téme sa venuje portál news.softpedia.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Winamp
Zdroj: Vosveteit.sk, pôvodný vzhľad prehávača

Len  8 väčších aktualizácií

Prvá verzia tejto aplikácie bola predstavená 23 rokov dozadu, teda v roku 1997. Tou najúspešnejšou verziou bol Winamp 2.0, ktorý bol uvoľnený rok na to. Prehrávač podporoval (aj v najnosvšej verzii podporuje) viacero rôznych skinov vrátane pluginov, vizualizáciu hudby a podobne. Samozrejmosťou je aj podpora širokej škály hudobných formátov vrátane kódekov. Najväčšiu slávu zažil tento hudobný prehrávač vo verziách Windowsu 98 a XP. Populárny okrem iného bol aj vďaka tomu, že viacero vývojárov pre neho vytváralo rôzne skiny, ktoré boli medzi používateĺmi žiadanými.  Nižšie si môžete pozrieť rýchly prehľad verzií Winampu.

  1. Winamp 1: Jún 7,1997
  2. Winamp 2: September 8, 1998
  3. Winamp 2.10: Marec 24, 1999
  4. Winamp 3: August 9, 2002
  5. Winamp 5.0: December 2003
  6. Winamp 5.5: Október 10, 2007
  7. Winamp 5.66: November 20, 2013
  8. Winamp 5.8: Október 26, 2016 (pozn. redakcie: v 2018 vyšla ešte BETA verzie aplikácie dostupná pre Windows 10)
Winamp_vizualizacia hudby
Zdroj: Vosveteit.sk, vizualizácia hudby

To čo „pochovalo“ túto aplikáciu nie sú však len nové multimediálne prehrávače. V skutočnosti je to séria zmien vo vlastníckej štruktúre aplikácie v kombinácii so zlými strategickými rozhodnutiami. Winamp bol pôvodne vyvinutý študentmi Univerzity v Utahu, konkrétne Justinom Frankelom a Dmitry Boldyrevom. Frankel v 97 založil firmu Nullsoft, pričom pokračoval ďalej vo vývoji aplikácie. V roku 1999 Nullsoft bol predaný spoločnosti AOL.

Následne vývoj bežal pod spoločnosťou AOL, pričom zo spoločnosti Nullsoft sa stala divízia zodpovedná za aktualizácie aplikácie. Prvý zlom, ktorý vo veľkej miere ovplyvniť budúcnosť aplikácie  nastal v roku 2004, kedy sa celý tím stojaci za aplikáciou rozhodol opustiť spoločnosť.

Bez zakladateľa to už išlo dolu vodou

Odvtedy aktívny vývoj aplikácie v podstate skončil. Winamp bol vo verzii 5.0, pričom do dnešných dní neprebehla viac menej žiadna väčšia aktualizácia. V roku 2013 spoločnosť AOL oficiálne ohlásila, že s Winampom nemá už žiadne ďalšie plány. Neskôr sa objavila firma Radionomy, ktorá sa rozhodla prevziať Winamp s prísľubom, že aplikáciu bude držať pri živote aj naďalej. Pod záštitou Radionomy bola vydaná len jediná aktualizácia, tá posledná.

Winamp_moderny vzhlad
Zdroj: Vosveteit.sk, moderný vzhľad prehrávača

V súčasnosti sa o budúcnosti aplikácii Winamp toho moc nevie. Od roku 2018 je o aplikácii ticho, pričom na oficiálnej stránke spoločnosti sa už 2 roky píše:

„Naše tímy v súčasnosti na Winamp tvrdo pracujú s cieľom urobiť z neho dnešného hráča pri zachovaní toho, čo ho robí výnimočným. Inými slovami, úplný zážitok z počúvania…“

Rovnaké ticho o aplikácii zavládlo aj na sociálnej sieti Facebook, kde posledný status bol publikovaný koncom októbra 2018.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre