NávodySpravodajstvoZariadenia

Wi-Fi štandard 802.11ac a 802.11ax: Aký je medzi nimi rozdiel a oplatí sa investovať do novšieho routeru?

Na trhu sú dostupné routery, fungujúce na štandarde 802.11ax. Aký je rozdiel medzi staršou verziou, 802.11ac?

Wi-Fi nám dáva veľkú dávku slobody, no má jednu obrovskú nevýhodu – dosah signálu. Ak sa vzdialite od routera až príliš, vstúpite do takzvanej „temnej zóny“ čo je označenie pre miesta, kde už Wi-Fi signál nedočiahne, píše portál MakeUseOf.

Našťastie existuje spôsob, ako dosah bezdrôtovej siete rozšíriť. Rozšírením signálu získate samozrejme väčší dosah a už sa nestane, že by ste mali v domácnosti kút bez internetu. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako signál rozšíriť je prejsť na iný štandard. Ako na to?

Rozdiel medzi 802.11ax a 802.11ac

Wi-Fi router funguje na štandardoch, ktoré sa každých pár rokov menia. Dnes je najnovším štandardom 802.11ac, no práve sa spúšťa nová verzia 802.11ax. Ak máte ešte staršie štandardy, napríklad 802.11n, výkon vášho routera je výrazne nižší ako tie, ktoré fungujú na novších verziách. Aký je ale medzi nimi rozdiel?

802.11n vyšiel v roku 2009 a dokáže preniesť približne 600Mbps na vzdialenosť 40 metrov, ak sa nachádza v interiéri. V exteriéri je táto vzdialenosť väčšia. Štandard 802.11ac vyšiel v roku 2014 a na rovnakú vzdialenosť dokáže preniesť až 1.13Gbps, čo je naozaj výrazný rozdiel.

Dnes už nájdete aj routery, ktoré bežia na novom štandarde 802.11ax. Nové zariadenia ponúkajú vyššie prenosové rýchlosti, ale aj zvyšujú celkový dosah routera. Navyše na router, ktorý podporuje nový Wi-Fi štandard dokážete pripojiť viac zariadení súčasne.

Ak máte problém s nedostatočným signálom, alebo pomalými prenosovými rýchlosťami, dnes môže byť vhodná doba pouvažovať nad kúpou routera, ktorý funguje na najnovšom štandarde 802.11ax. Zároveň ale poukazujeme na to, že súčasný štandard 802.11ac, bude ešte fungovať minimálne 10 rokov.

Štandard 802.11ax, inak označovaný aj ako Wi-Fi 6 ponúka oproti predchodcovi až o 40% vyšší výkon. Ponúkne prenosové rýchlosti až 12Gbps, čo je oproti 1.13Gbps naozaj výrazný rozdiel. Zároveň dostanete väčší dosah a možnosť mať pripojených viac zariadení súčasne. Nový štandard totiž rozdeľuje pásmo až do 256 individuálnych podkanálov, čo je opäť výrazný rozdiel, oproti 64 kanálom, ktoré sú dostupné na súčasnom štandarde.

802.11ax zároveň ponúka aj niekoľko prenosov súčasne. V prípade predchádzajúcich štandardov mohlo na jednom kanáli komunikovať len jedno zariadenie. Ak sa dosiahla maximálna kapacita, ďalšie zariadenie muselo počkať, kým sa jeden z kanálov uvoľní.

Wi-Fi 6 ponúka výrazný upgrade oproti predchádzajúcej verzii, no zatiaľ sa nie je kam ponáhľať. Ako bolo spomenuté vyššie, routery na štandarde 802.11ac (pozn. redakcie: alebo inak aj Wi-Fi 5) budú ešte dlho fungovať. Zároveň ešte nie je na trhu veľa zariadení, ktoré by nový štandard podporovali a mohli s vašim routerom komunikovať.

Ak zariadenie nepodporuje Wi-Fi 6, komunikovalo by na staršej verzii štandardu a tým pádom by nevyužilo naplno možnosti vášho routera.  

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close