Wi-Fi 6 oficiálne expanduje do rýchlejšieho 6 GHz pásma. Nový štandard ponesie označenie Wi-Fi 6E

Nové pásmo bezdrôtového pripojenia má zabezpečiť ešte vyššie prenosové rýchlosti a vyššiu kapacitu

Wi-fi 6 standard
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Pomerne nový štandard Wi-Fi 6 bude už čoskoro zapísaný do histórie. Medzinárodná organizácia Wi-Fi Alliance totižto najnovšie schválila označenie nového štandardu Wi-Fi 6E, ktorý prinesie jednu z najzásadnejších noviniek za posledné roky. Víziou aliancie je sprístupniť nové, zatiaľ nevyužité pásmo 6 GHz, ktoré ponúkne opäť nové možnosti.

Všetko je zatiaľ iba na papieri

Samotné 6 GHz spektrum ešte nie je k dispozícii, no už v týchto dňoch sa o jej získanie uchádza vyššie spomínaná organizácia. Aktuálne boli podniknuté kroky iba v USA, no ak bude 6 GHz pásmo pre Wi-Fi pripojenie schválené, je pravdepodobné, že nový štandard bude v ostatných kútoch sveta zavedený naozaj rýchlo. Ako uvádza organizácia Wi-Fi Alliance vo svojej tlačovej správe, zariadenia so štandardom Wi-Fi 6E budú môcť využívať dodatočnú kapacitu spektra, čo zabezpečí nie len nižšiu latenciu a vyššie prenosové rýchlosti, ale aj celkovú vyššiu kapacitu a výkon siete. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak to umožnia regulačné úrady, očakávame, že spoločnosti sa budú agresívne pohybovať vpred s produktmi, ktoré fungujú v pásme 6 GHz, pretože chápu obrovskú hodnotu, ktorú svojim zákazníkom prináša táto časť zatiaľ nelicencovaného spektra,“ povedal Phil Solis, riaditeľ výskumu IDC. „Ak sa spektrum sprístupní začiatkom tohto roka, očakáva sa, že dynamika produktov, ktoré podporujú prevádzku v pásme 6 GHz, bude stúpať veľmi rýchlo. Kapacita 6 GHz je obrovská a efektívne ho budú využívať verzia Wi-Fi 6 a novšie verzie Wi-Fi. USA preberajú významné postavenie na trhu 6 GHz, pričom prístup do tohto pásma skúmajú aj regióny Európy a APAC (Asia Pacific Accreditation Cooperation). “

Čo všetko teda prinesie nové 6 GHz pásmo?

Po schválení nového štandardu sa očakáva, že technológiu najprv preberú smartfóny a klasické prístupové body. Neskôr by sa mal štandard presadiť aj v podnikových prístupových bodoch, kde bude jeho nástup o niečo pomalší. Pre bežných používateľov však prinesie nový Wi-Fi 6E štandard niekoľko vylepšení, no treba počítať aj s „prekážkami“. Ako sme už spomenuli vyššie, nové pásmo zabezpečí naozaj nízku latenciu zhruba na úrovni niekoľkých milisekúnd, ktoré je za normálnych okolností dosahované iba pomocou vysokorýchlostného káblového pripojenia. Očakávať môžme aj naozaj vysoké prenosové rýchlosti, radovo v stovkách, až tisícoch Mbps. Ruka v ruke s vysokou frekvenciou však idú aj nedostatky takéhoto pripojenia. Vysoké frekvencie sú totižto oveľa ľahšie blokované objektami, čo sa potvrdilo aj pri 5 GHz Wi-Fi pripojení. S vysokými prenosovými rýchlosťami tak treba rátať iba v prípade, ak medzi koncovým zariadením a prístupovým bodom nie je značná prekážka, napríklad stena v byte. Použitie 6 GHz pásma vo veľkom merítku tak nebude úplne jednoduché a používatelia a spoločnosti budú musieť pristúpiť ku väčšiemu počtu prístupových bodov.

Celú tlačovú správu nájdete priamo na stránkach organizácie Wi-Fi Alliance.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre