WHO hovorí, že úprava ľudských génov by mala dostať zelenú

Dokument odporúča, že najlepšie sa je zamerať na úpravy určené na liečbu alebo zvrátenie chorôb, a nie na „vylepšovanie“ výkonnosti ľudí.

geny DNA
Zdroj: Vosveteit, Pixabay (OpenClipart-Vectors)

Úprava ľudských genómov je témou, ktorá vyvoláva vášne. Zatiaľ, čo jedna jedna skupina ľudí to schvaľuje, tak druhá to rázne odmieta. Najnovšie túto tému otvára Svetová zdravotnícka organizácia WHO, ktorá vydala v súvislosti s touto témou dokument, ktorý definuje pozíciu organizácie. Na tému upozorňuje portál WSJ.com.

WHO prostredníctvom publikovaného dokumentu formuje odporúčania a etické pokyny pre medzinárodnú výskumnú komunitu, ktorá sa zaoberá touto problematikou. Podľa publikovaných dokumentoch to vyzerá tak, že WHO nie je stotožnená s úpravou genómov s výnimkou lekárskej potreby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Úpravy genómu, nastoľujú etické problémy, ktoré zdôraznili potrebu dôkladného dohľadu v tejto oblasti“ píše sa v publikovanej správe.

Etička a šéfka výboru Françoise Baylis z Dalhousie University pre portál WSJ uviedla:

„Chceme, aby sa ľudia pozreli na to, čo sa deje teraz a čo musíme urobiť, aby sme určili spôsoby, akými  budú výskumy prebiehať,“

Dokument však vo všeobecnosti nevylučuje úpravu génov, avšak odporúča, že najlepšie sa je zamerať na úpravy určené na liečbu alebo zvrátenie chorôb, a nie na „vylepšovanie“ výkonnosti ľudí. Dokument argumentuje napríklad aktuálne prebiehajúcou pandémiou, ktorá ukázala potrebu využívania nových nástrojov a metód v súvislosti s bojom so závažnými chorobami. Tiež upozorňuje na potrebu starostlivo vyvíjať technológie s rozsiahlymi opatreniami na zabezpečenie kvality a maximalizácie úžitku v kombinácii s minimalizáciou škôd.

Správa rovnako hovorí, aby samotné testy úprav génov boli rovnomerne distribuované naprieč celým svetom. Autori dokumentu chcú totiž predísť tomu, aby sa testy neuskutočňovali len naprieč chudobnými krajinami a výsledné produkty nekončili najmä v tých bohatších.

Dokument však nerieši všetky situácie, ktoré môžu v súvislosti s touto témou vzniknúť. Jednou z otázok, ktorú ponecháva otvorenú je, „kto má niesť zodpovednosť za tento typ testov?“ Dokument rovnako volá po úsilí vypracovania globálnych štandardov, ale aj po vytvorení medzinárodného registra experimentov s úpravami génov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre