Whistleblowerka varuje, že Facebook chce naše domácnosti zaplniť mikrofónmi a ďalšími senzormi

Frances Haugenová varuje, že sociálna sieť Facebook prostredníctvom projektu Metaverse chce dostať do domácnosti mikrofóny a ďalšie senzory.

Facebook papers ukázali, ako funguje najväčšia sociálna sieť sveta
Zdroj: YouTube (60 minutes, wikimedia), koláž: vosveteit.sk

Metaverse je internet novej generácie, ktorý má umožniť ľudom vnoriť sa hlbšie do virtuálnej reality. Ide o projekt, ktorého „otcom“ je spoločnosť Meta, ktorá sa predtým volala Facebook.

Nie je žiadnym tajomstvom, že sociálna sieť Facebook spracováva kvantá dát o používateľoch. V niektorých prípadoch sociálna sieť dokonca pozná svojich používateľov lepšie, ako oni poznajú sami seba.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Frances Haugenová rozpútala „mediálne peklo“

Dokumenty s označením „The Facebook Papers“, o ktorých hovorila dnes už známa whistleblowerka Frances Haugenová, odhalili, ako spoločnosť pracuje s dezinformáciami naprieč sociálnou sieťou. Haugenová sa opäť dostala do pozorností médií. Dôvodom je rozhovor pre server Politico, v ktorom naznačila, že Facebook chce do domácnosti ľudí dostať mikrofóny a ďalšie senzory.

Dnes si pod projektom Metaverse väčšina z nás predstaví inteligentný headseat, prostredníctvom ktorého reagujeme s virtuálnym svetom. Dôvodom je, že ide o technológiu, ktorú dáva do popredia Mark Zuckerberg, riaditeľ spoločnosti Meta. Patenty spoločnosti ale naznačujú oveľa viac komplexnejšie technológie. Spomenúť môžeme napríklad celotelové senzory, ktoré sledujú našu aktivitu, tep srdca, pohyb oči a podobne, píše portál Futurism.com.

Portál Politico upozorňuje na vyjadrenie Electronic Frontier Foundation, organizáciu pre digitálne práva, ktorá sa obáva, že zber veľkého kvanta informácií a osobných údajov sa priemetne v reálnom svete do niečoho, čo môže spôsobiť, že existujúci vládny dohľad bude vyzerať ako detská hra. Skupina zároveň upozorňuje na to, že pravdepodobne nebude existovať dostatok kontrolných mechanizmov, ktoré budú riadne monitorovať spoločnosti, ako reálne narábajú s dátami ľudí.

Spoločnosť Meta si bezpochyby uvedomuje, aké riziká plynú z projektu tohto rozmeru. Krátko pred zmenou názvu spoločnosti a oznámením svojho budúceho sústredenia na Metaverse, Facebook uviedol, že sa ponorí do hlbšie do otázok súkromia a bezpečnosti dizajnu tejto technológie.

„Budeme spolupracovať s odborníkmi vo vláde, priemysle a akademickej obci, aby sme premysleli problémy a príležitosti v metavesmíre,“ uviedli v septembrovom blogovom príspevku Andrew Bosworth a Nick Clegg zo spoločnosti Meta. „Musíme tiež od začiatku zapojiť spoločenstvá pre ľudské práva a občianske práva, aby sme zabezpečili, že tieto technológie budú postavené spôsobom, ktorý bude inkluzívny a posilňujúci.“

Haugenová nie je však presvedčená, že sociálna sieť naplní svoje slova. Vychádza najmä zo skúsenosti z minulosti, ktoré nadobudla počas práce pre Facebook.

„Som veľmi znepokojená tým, koľko senzorov je zapojených,“ povedal Haugenová pre Politico. „Keď vybudujeme metaverse, musíme umiestniť  oveľa viac mikrofónov z Facebooku, a oveľa viac iných druhov senzorov do našich domovov.“

Záverom treba uviesť, že celý projekt je zatiaľ ešte v plienkach a dnes nevieme presne povedať, ako bude vyzerať o päť, či desať rokov.

Čo si o projekte myslíte vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre