fbpx
BezpečnosťSpravodajstvo

WhatsAppom sa šíri malware, ktorý môže narobiť mnoho nepríjemnosti. Dávajte si pozor!

WhatsAppom sa šíri škodlivý malware, ktorý odkazuje na stiahnutie škodlivých aplikácií

WhatsApp je jednou z najpopulárnejších komunikačných platforiem pričom extra pozornosti sa jej nedostáva nielen zo strany používateľov, ale aj zo strany rôznych záujmových skupín, akými sú napríklad hackeri. Najnovšie sa extra pozornosti WhatsAppu dostáva v dôsledku malwaru, ktorý sa šíri touto platformou. Na tému upozorňuje portál tomsguide.com.

Škodlivý malware, ktorý sa šíri WhatsAppom

Lukáš Stefanko zo spoločnosti ESET v nadväznosti na Twitter používateľa @ReBensk podrobne opísal červa, ktorý sa šíri cez WhatsApp. Ako môžete vidieť nižšie vo videu, tak akonáhle používateľ dostane správu, tak automaticky na ňu odpovedá správou vedúcou do falošného obchodu Google Play, ktorý vyzve používateľa k stiahnutiu podvodnej aplikácie.

V príklade vyššie, ktorý zdieľal Stefanko, podvodná aplikácia sa skrýva za logo spoločnosti Huaweiu, ktorá sa zdá byť navrhnutou tak, aby zobrazovala na infikovanom zariadení reklamy. Druhým dychom však treba dodať, že škodlivý software, ktorý je touto cestu distribuovaný, môže potenciálne narobiť aj väčšie škody pričom sa môže vydávať aj za iné aplikácie.

„Tento malware by mohol distribuovať nebezpečnejšie hrozby, pretože text správy a odkaz na škodlivú aplikáciu sú prijímané zo servera útočníka,“ povedal Stefanko svojmu kolegovi Amerovi Owaidovi v blogovom príspevku spoločnosti ESET. „Môže jednoducho distribuovať bankové trójske kone, ransomvér alebo spyware.“

Riešením je obmedzenie inštalácie aplikácií z neznámych zdrojov

Jedným zo spôsobov, ako sa je možné vyhnúť infikovaniu svojho zariadenia týmto škodlivým softwarom, je pomocou obmedzenia inštalácie aplikácií z iných zdrojov, ako je Google Play. Urobiť tak môžete pomocou nastavení telefónu potom, ako si dáte vyhľadať možnosť „Inštalovať neznáme aplikácie“. Následne je potrebné vypnúť povolenia jednotlivým aplikáciám, aby nemohli inštalovať aplikácie z neznámych zdrojov.

obmedzenie instalacie aplikacii z neznamych zdrojov
Zdroj: vosveteit.sk

Stefunko v ďalšom publikovanom videu vysvetľuje, že tento škodlivý malware požaduje oprávnenia, ako sú prekrývanie obsahu nad ostatnými aplikáciami, či ignorovanie optimalizácie batérie. Vďaka tomu je škodlivý software schopný bežať na pozadí smartfónu. Následne dodal, že je potom šírený prostredníctvom správ v pravidelných intervaloch s kontaktmi v službe WhatsApp.

„Červ sa šíri prostredníctvom správ kontaktom WhatsApp, až keď bola posledná prijatá správa od obete odoslaná pred viac ako hodinou,“

Viac o tomto škodlivom softwary sa môžete dozvedieť na stránkach welivesecurity.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close