WhatsApp, Telegram, či Signal? Pozrite sa, ktorá aplikácia ponúka najbezpečnejšiu formu komunikácie

Pozrite si základné porovnanie aplikácií z pohľadu bezpečnosti komunikácie

WhatsApp_telegram_signal
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

WhatsApp v súčasnosti je najväčšou komunikačnou platformou na svete, ktorá má viac ako 2-miliardy aktívnych používateľov na mesačnej báze. Potom, „gigantom“ medzi platformami tohto typu je služba Telegram so 400-miliónmi používateľov a nie tak dávno sa pridala do pretekov o používateľov aj služba Signal s 10 až 20-miliónmi používateľov.

Služba WhatsApp len niekoľko dní dozadu informovala svojich používateľov, že vo februári začne aktívne prepájať dáta z WhatsAppu spolu so sociálnou sieťou Facebook, čo vyvolalo u mnohých používateľoch nevôľu. Krátko na to Elon Musk napísal na sociálnej sieti Twitter „Use Signal“, teda použite Signal. Táto aplikácia následne doslova vystrelila až nebola schopnou pokryť dopyt po registráciách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aké sú hlavné rozdiely medzi týmito aplikáciami, a ktorá najviac dbá na ochranu používateľov, a ktorá zas najmenej? Nižšie sme si pre vás pripravili základné porovnanie vyššie spomínaných aplikácií. Na tému upozornil portál beebom.com.

WhatsApp

Aplikácia WhatsApp sa dlhodobo chváli tým, že ide o bezpečný spôsob komunikácie. Za týmto účelom využíva end-to-end šifrovanie, ktoré je dostupné pre všetky spôsoby komunikácie, ktoré aplikácia ponúka. Ide tak o správy, videohovory, hlasové hovory, ale aj pre fotografie a všetko, čo zdieľate prostredníctvom aplikácie. V praxi to znamená, že to čo odosielate, tak môžu čítať len osoby, ktorým to posielate. Rovnako treba spomenúť, že ani samotná služba WhatsApp, nie je schopnou dešifrovať obsah odosielaných dát.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp LLC
Price: Free

Služba za týmto účelom využíva protokol vyvinutý spoločnosťou Open Whisper System. Tento istý protokol je využívaný aj v aplikácii Signal, čo je dobrou správu. Signal protokol je totiž open source projektom, čo znamená, že je široko recenzovaný a všeobecne sa považuje za jeden z najlepších protokolov svojho druhu.

WhatsApp nastavenia
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo je však službe WhatsApp vyčítané je, že nešifruje zálohy, a to ani ako cloudové, tak ani lokálne. Rovnako nešifruje ani metadáta, ktoré sa používajú na komunikáciu medzi dvomi bodmi. Aj keď metadáta nikomu neumožňujú čítať vaše správy, ktoré si s niekým vymieňate, tak na druhej strane ide o informácie o tom, komu a kedy ste poslali správu a ako dlho trvala komunikácia.

Služba WhatsApp zároveň ponúka funkciu uzamknutia konverzácií, napríklad pomocou biometrie. Okrem iného aplikácia ponúka aj podporu dvojfaktorovej autentifikácie (2FA), čo je skvelé z hľadiska zabezpečenia.

Telegram

Pokiaľ ide o službu Telegram, tak aj tá ponúka určitú úroveň ochrany. Vo fungovaní služby je však niekoľko „bolestivých bodov“. Telegram síce podporuje end-to-end šifrovanie, ale nie je táto funkcia nastavená ako predvolená. Jedinou možnosťou, ako môžete túto vlastnosť využiť, je prostredníctvom tajných konverzácií.

Telegram
Telegram
Developer: Telegram FZ-LLC
Price: Free

Správy odosielanie prostredníctvom režimu tajných konverzácií sú šifrovanými vo vašom zariadení a dešifrované na serveri Telegramu. Následne dochádza k ich dešifrovaniu a opätovnému šifrovaniu a potom sú odosielané na zariadenie príjemcu, kde sú lokálne dešifrované. V praxi to znamená, že teoreticky môže poskytovateľ služby pristupovať k vašim konverzáciám. 

Telegram tajne spravy
Zdroj: Vosveteit.sk

Zároveň treba dodať, že Telegram hovorí, že svoje úložiska správ a dešifrovacie kľúče má uložené takým spôsobom, ktorý vyžaduje súdne príkazy od viacerých právnych systémov po celom svete, aby mohol sprístupniť dáta tretím stranám. Spoločnosť zároveň hovorí, že doposiaľ zdieľala 0 bajtov komunikácií s tretími stranami, či vládami. 

Služba zároveň na šifrovanie správ využíva vlastný protokol MTProto. To, že používa tento protokol nie je zlé, ale ide o protokol s uzavretým zdrojovým kódom. V praxi to znamená, že výskumníci nemôžu overiť ako prebieha samotný spôsob šifrovania a dešifrovania správ a iného obsahu v praxi, ako pri projektoch s otvoreným zdrojovým kódom. Inými slovami, používatelia musia dôverovať tomu, čo hovorí Telegram.

Aplikácia rovnako ako WhatsApp ponúka zámok aplikácie, rovnako aj end-to-end šifrovanie, ale je tam jedno „ALE“. Šifrovanie správ je dostupné len v individuálnej komunikácii, teda s jedným používateľom. Inými slovami skupinová komunikácia môže byť ľahko napadnutá. Zároveň treba povedať, že desktopová komunikácia nepodporuje end-to-end šifrovanie s výnimkou macOS.

Signal

Ako sme už vyššie spomínali, tak na šifrovanie správ Signal používa open source protokol, rovnaký ako služba WhatsApp. Rovnako všetky formy komunikácie, teda správy, hovory a podobne, využívajú aktívne šifrovanie. Na rozdiel od WhatsAppu v oblasti šifrovania, Signal ide o čosi ďalej. Šiffruje totiž aj metadáta. Spoločnosť ďalej vyvinula aj nový spôsob komunikácie, Sealed Sender, pre ktorý platí, že nikto nebude vedieť o vašej komunikácií s ďalšími osobami, a to ani samotný prevádzkovateľ služby.

Signal Private Messenger
Signal Private Messenger

Služba ďalej ponúka aj viacero ďalších funkcií určených na zvýšenie bezpečnosti ochrany súkromia, vďaka ktorým je zážitok z jej používania o niečo lepším. Signal môžete napríklad uzamykať pomocou overovacieho kódu, či biometrie. Alebo služba ponúka funkciu automatické rozmazania tváre po odoslaní fotografie, či funkciu miznúcich správ, na ktorej mimochodom pracuje aj WhatsApp.

Signal sukromie
Zdroj: Vosveteit.sk

Ktorá služba vás zaujala najviac? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch. Ak sa vám článok páčil, tak ho podporte zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre