WhatsApp, Telegram, ale i Signal sú aplikácie, ktoré sú zadarmo: Ako zarábajú peniaze?

Signal, alebo Telegram sú aplikácie ktoré uprednostňujú súkromie pred ziskom. Z čoho ale žijú? A na čom zarába WhatsApp?

Ako si na seba zarábajú súkromné komunikačné aplikácie?
Zdroj: Wikipedia, Pixabay(PublicDomainPictures), koláž: vosveteit.sk

Určite ste sa už stretli s výrokom: „Ak je nejaká služba zadarmo, znamená to, že produktom ste vy“. Znamená to, že môžete využívať výhody istého produktu zadarmo, no ten na oplátku zbiera o vás rôzne dáta.

Príkladom je napríklad Facebook Messenger, ktorý nemá žiadne zabezpečenie, čo sa týka ochrany vášho obsahu. Jediná ochrana, ktorú poskytuje je pred externými zdrojmi, t. j. hackermi, ktorí by sa vám pokúšali nabúrať do účtu. Vy, ako užívateľ, nemáte ale žiadnu predstavu o tom, čo spoločnosť robí s vašimi dátami a kam ich posiela.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Našťastie existujú alternatívy. Aplikácie, poskytujúce bezpečnú, šifrovanú formu komunikácie. Lenže ak aplikácia chráni vaše dáta a neobchoduje s vašim súkromím, ako potom zarába peniaze? Portál MakeUseOf sa pozrel na tie najväčšie aplikácie, ktoré vám umožňujú súkromnú komunikáciu.

Signal

Signal sa radí k najväčším komunikačným aplikáciám na svete. Ponúka end-to-end šifrovanie pre všetky rôzne komunikačné kanály, či už ide o bežné, alebo video hovory, ale aj posielanie správ. Signal je open-source program a nemá žiadne komerčné zisky. Na vývoj aplikácie dozerá nezisková organizácia Signal Foundation.

Keďže ide o službu, ktorá je otvorená pre všetkých a ponúka naozaj súkromnú komunikáciu, nájde sa množstvo sponzorov, ktorí ju držia nad vodou. Niektorí sponzori môžu byť naozaj štedrí. Príkladom je spoluzakladateľ aplikácie WhatsApp, Brian Actor. Keď bola aplikácia odkúpená Facebookom, zo spoločnosti odišiel a venoval 50-miliónov dolárov práve Signalu. Tvrdil že „ak chcú mať dvaja ľudia súkromnú konverzáciu, mali by mať možnosť tak urobiť“.

Telegram

Považuje sa za jednu z najpopulárnejších bezpečných komunikačných aplikácií – Chváli sa viac ako 400-miliónmi používateľov. Telegram môžete používať na posielanie správ, fotiek, videí, zvukových nahrávok, či iných súborov. Dnes by už má aj funkciu šifrovaných videohovorov.

Hoci sa Telegram prezentuje ako bezpečná aplikácia, objavujú sa neistoty, týkajúce sa jej zdrojového kódu, ktorý spoločnosť odmieta zverejniť.

Peniaze získava hlavne od Pavela Durova, spoluzakladateľa najväčšej ruskej sociálnej siete, VK. Dotácie pochádzajú z jeho Digital Fortress fondu, ktorý má so svojim obchodným partnerom, Axelom Neffom.

WhatsApp

WhatsApp bol v roku 2014 odkúpený spoločnosťou Facebook, ktorá je známa svojim ľahostajným prístupom k užívateľským dátam. Zatiaľ však môžeme povedať, že bezpečnostné nedostatky Facebooku sa nepreniesli na WhatsApp, no je otázne, ako dlho im to vydrží. Alebo inými slovami, o týchto nedostatkoch, aspoň zatiaľ, nevieme.

Facebook ale hľadá spôsoby, ako túto platformu otočiť na zisk bez toho, aby prišli o všetkých používateľov. Napriek tomu môžu aj zo šifrovanej konverzácie získať určité dáta, napríklad metadáta z vašich aktivít, informácie o vašom zariadení alebo vašu polohu. Pristupuje dokonca i ku vašim kontaktom.

Ako si ale WhatsApp zarába? Odpoveď už možno poznáte, nateraz ostáva dotovaný najmä samotným Facebookom. Na druhej strane, dáta získané z WhatsAppu, sú využívané Facebookom.

Zo všetkých možností je Signal najbezpečnejšou voľbou. V rebríčkoch bezpečnosti sa dostáva zakaždým na prvé miesto. Pomáha tomu aj fakt, že je verejne dotovaný a spoločnosť, ktorá za aplikáciou stojí je neziskovka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre