APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

WhatsApp: Nové podmienky klopú na dvere. Už o pár dní naberú na účinnosti. Čo sa mení?

Nové podmienky služby WhatsApp sú predo dvermi. Pozrite sa, čo je ich podstatou, ako aj to, čo sa stane, ak ich nepotvrdíte.

Už o niekoľko dní prídu do platnosti kontroverzné podmienky používania služby WhatsApp, ktoré zapríčinili v nedávnej minulosti masívny prechod používateľov ku konkurenčným platformám. Ten bol dokonca tak silným, že nielenže po oznámení nových podmienok, konkurenčná služba Signal nebola schopnou vybavovať nové registrácie, ale zároveň, spomínaná služba sa stala najsťahovanejšou aplikáciou na svete v prvom štvrťroku tohto roka. V tesnom závese skončil Telegram, ktorý rovnako dokázal k sebe stiahnuť milióny nových používateľov.

Už zostáva posledných niekoľko dní

Nové podmienky služby WhatsApp naberú na platnosti už 15. mája, teda na prelome polovice tohto mesiaca. Pôvodne spoločnosť plánovala zaviesť tieto podmienky v platnosť už 8. februára, nakoniec sa rozhodla ich účinnosť odsunúť na neskôr. Dôvodom bolo, že spoločnosť chcela svojim používateľom vysvetliť, ku akým zmenám dochádza a že sa nemajú čoho obávať. Ako môžete čítať nižšie, tak služba tvrdí, že sa „nič nemení“ a správy aj naďalej zostávajú súkromné a šifrované.

Čo je podstatou týchto zmien podmienok používania WhatsAppu

Facebook komunikuje, že podstatou zmien je spravovanie údajov, teda komunikácie, medzi zákazníkmi a firmami. Čo sa však za tým skrýva? Na to, aby mohli byť „legálne“ spracovávané tieto údaje, tak služba musí o tom informovať používateľa a zároveň, používateľ musí udeliť súhlas. Rovnako treba dodať, že dáta z tejto formy komunikácie, môžu byť následne využité napríklad za lepším cielením reklamy.

„Či už so spoločnosťou komunikujete telefonicky, e-mailom alebo cez WhatsApp, vždy vie, čo hovoríte a tieto informácie môže použiť na svoje vlastné marketingové ciele, a to vrátane reklamy na Facebooku.“ píše WhatsApp služba sieť na stránkach podpory.

Zatial to znie vcelku ružovo, hoci nie každému je lepšie cielenie reklamy po chuti, tak v konečnom dôsledku benefituje z toho aj používateľ. Treba však povedať aj B. Facebook a WhatsApp sú jedna spoločnosť. A práve Facebook plnil už mnohokrát plátky viacerých médií, že došlo k úniku dát. A to hovoríme len o únikoch, ktoré vyplávali na verejnosť. Inými slovami, o používateľoch budú ukladané ďalšie dáta a v mnohých prípadoch ide o citlivé údaje, pričom Facebook nám už viackrát dokázal, že nie všetky dáta uložené na ich serveroch, sú v bezpečí. Ak by ste si chceli pozrieť, ku akým dátam pristupuje WhatsApp, tak nám dovoľte dať vám do pozornosti tento článok.

Čo sa stane s  vašim účtom, ak nepotvrdíte nové podmienky?

Dôvodom, prečo vám dávame do pozornosti blížiaci termín účinnosti nových podmienok je, že ak používateľ nepotvrdí nové podmienky, tak službu bude mať dostupnú v špeciálnom režime. Po tomto termíne sa totiž váš účet stane viac menej nefunkčným, ak by ste ho chceli využívať za iným účelom, ako prijímanie hovorov.

„Rozhodli sme sa posunúť dátum vstupu do platnosti na 15. mája, aby sme vám tak poskytli dostatok času a priestoru na prečítanie aktualizovaných zásad. Zdôrazňujeme, že ak si do tohto dátumu nenájdete čas na ich prečítanie a prijatie, WhatsApp váš účet neodstráni. Nebudete však môcť využívať všetky funkcie aplikácie WhatsApp, kým tieto nové podmienky neprijmete. Počas krátkeho obdobia budete môcť prijímať hovory a oznámenia, aplikácia WhatsApp vám však neumožní čítanie ani posielanie správ.“ písala spoločnosť na FAQ stránke ešte vo februári tohto roka.

WhatsApp služba bude na týchto používateľov následne pozerať ako na neaktívnych, čo znamená, že po uplynutí dodatočnej doby (120 dní), budú všetky účty s nepotvrdenými novými podmienkami, odstránenými.

Ako môžete zistiť, či ste už nové podmienky WhatsAppu potvrdili?

To, či ste potvrdili nové podmienky používania, môžete zistiť relatívne jednoducho, ale nebude to hneď. Urobiť tak môžete pomocou tohto návodu. Vo všeobecnosti však o výpis údajov môžete požiadať pomocou cesty Nastavenia > Účet > Súkromie > Žiadosť o informácie o účte. V rámci výpisu informácií následne v sekcii Podmienky používania, uvidíte posledný dátum, kedy ste odsúhlasovali nové podmienky používania. Takto ľahko identifikujete, či ste už nové podmienky používania potvrdili, alebo nie.

WhatsApp podmienky pouzivania sluzby
Zdroj: Vosveteit

Musíme však povedať, že na tento výpis údajov si počkáte niekoľko dní.

Ak nechcete potvrdiť nové podmienky, spravte si export chatov

V prípade, ak ste sa rozhodli, že nové podmienky používania neplánujete potvrdiť, tak vám odporúčame spraviť si export chatov, resp. konverzácií zo služby. Následne ich môžete nahrať do vybraných služieb. Stihnúť musíte tak spraviť však do 15. mája. Po tomto termíne sa už bez udelenie súhlasu s novými podmienkami používania služby, k ním nedostanete.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close