APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťNávodySpravodajstvo

WhatsApp chyby, ktoré robíme na dennej báze v súvislosti s používaním služby

Pozrite si nastavenia WhatsAppu, ktoré mnohí z nás majú aktívne, hoci nimi znižujú úroveň súkromia, či sa vystavujú rôznym rizikám.

WhatsApp v súčasnosti patrí medzi najpopulárnejšie služby svojho druhu, a to aj napriek tomu, že posledné týždne služba dostáva „zabrať“. Dôvodom sú novo ohlásené podmienky používania služby, ktoré už čoskoro naberú na účinnosti. Stane sa tak konkrétne 15. mája. V tomto článku by sme vám však chceli ukázať niekoľko nastavení a chýb, ktoré častokrát robíme v súvislosti s používaním služby.

Nezobrazujte svoje súkromie každému

Určite máte vo svojom zozname kontaktov desiatky ľudí, ak nie stovky, s ktorými ste dlhšiu dobu nekomunikovali. Môžu to byť, ako bývalí kolegovia, tak aj spolužiaci zo školy a podobne. Rovnako to môžu byť aj ľudia, s ktorými ste v minulosti pracovne komunikovali. Asi každý z nás má rád súkromie a dobrovoľne by nezdieľali svoje profily s ľuďmi, s ktorými aktívne nekomunikujú, resp. môžu byť pre nich úplne neznámymi. Rovnako sa to týka fotografií, či statusov, ktoré zdieľame prostredníctvom WhatsAppu. Riešenia sú v tomto prípade dve. Buď odstránenie kontaktov zo služby, alebo možnosť zablokovania prístupu k týmto údajom. Urobiť tak môžete pomocou cesty Nastavenia > Účet > Súkromie. V ramci tejto ponuky môžete zmeniť, kto vidí vašu profilovú fotografiu, kto môže vidieť informácie o vašom účte, či statusy, ktoré ste vytvorili a podobne.

WhatsApp zakladane nastavenia sukromia
Zdroj: vosveteit

Zapnite si dvojstupňovú verifikáciu

Konverzácie, ktoré vedieme, vo všeobecnosti chceme, aby zostali súkromnými. To je aj jeden z dôvodov, prečo by sme mali využívať dvojstupňovú verifikáciu. Ide o základnú funkciu, ktorú prehliadame, hoci by sme nemali. Dôvodom je, že dnes nemusíte byť najšikovnejším „hackerom“ pod slnkom, aby ste sa mohli dostať k cudzím SMS správam. Tie totiž slúžia v mnohých prípadoch na verifikáciu pri obnovení/vytvorení účtu. Mnohé iné aplikácie v našich smartfónoch dokonca k týmto údajom aktívne pristupujú, hoci si to neuvedomujeme. Preto je dobre mať zapnutú túto funkciu, aby ste sa vyhli tomu, že niekto obnoví váš účet a  získa tak prístup k správam a ďalšiemu obsahu. Pomocou tejto funkcie pri obnovení účtu, budete musieť totiž zadať ešte dodatočné heslo.

WhatsApp_dvojstupnova verifikacia
Zdroj: vosveteit

K týmto nastaveniam sa dostanete pomocou cesty Nastavenia > Účet > Dvojfázové overenie.

Využívajte biometrické overenie služby pri prihlasovaní sa

Ďalšia funkcia, ktorá slúži pred fyzickým zneužitím vášho smartfónu a služby WhatsApp, je zapnutie odmoknutia WhatsAppu pomocou odtlačku prsta. K tomuto nastaveniu sa dostanete pomocou cesty Nastavenia > Účet > Súkromie > Odomknutie odtlačkom prsta.

WhatsApp_odomknutie sluzby odtlackom prsta
Zdroj: vosveteit

Vypnite si aktívne sledovanie vašej polohy

WhatsApp služba aktívne pristupuje k vašej polohe, nie vždy je však toto správanie žiadúcim. Vypnúť túto funkciu môžete pomocou cesty Nastavenia > Účet > Súkromie >  Okamžitá poloha. Následne budete presmerovaný do nastavení smartfónu, konkrétne do nastavení aplikácie, kde zvoľte možnosť Povolenia aplikácie. Potom vyhľadajte možnosť Poloha a zvoľte možnosť Opýtať sa. Následne, vždy keď aplikácia bude chcieť pristúpiť k vašej polohe, tak sa vás opýta, či môže tak spraviť.

Zabráňte automatickému ukladaniu fotografií a ďalšiemu obsahu do zariadenia

V minulosti sme mohli byť svedkami rôznych malwarov, ktoré sa šírili pomocou správ. Dokonca išlo aj o správy, ktoré na prvý pohľad vyzerali nevinne. Jednou z nich bola správa, ktorá obsahovala fotografiu, ktorá dokázala následne zhodiť systém a spôsobiť reštartovanie smartfónu. Prečo sa to však dialo? Obrázok obsahoval farbu, ktorú zariadenie nevedelo vykresliť. Zariadenia, ktoré nedokázali vykresliť presný farebný gramut, tak jednoducho padli. Vzhľadom na to, že WhatsApp automaticky ukladá poslané súbory do zariadenia, tak pomocou vypnutia tejto funkcie, sa viete vyhnúť tomuto typu problému, aby pretrvával po obdržaní problémovej správy. Samozrejme, vyššie popísaný problém je len jeden z mnohých, ktorým sme potenciálne vystavení.

WhatsApp_vypnutie ukladania multimedialnych suborov
Zdroj: vosveteit

K týmto nastavenia sa dostanete pomocou cesty Nastavenia > Úložisko a dáta, kde môžete vypnúť automatické ukladanie multimediálnych súborov do zariadenia.

Nepoužívajte automatické zálohy

Jednou z ďalších častých funkcií, ktorú využívame, sú automatické zálohy. WhatsApp služba vo všeobecnosti využíva End-to-End šifrovanie. V praxi to znamená, že odhalenie obsahu správ je pre tretie strany vcelku náročné. Problémom však je, že ak si robíte automatické zálohy a ukladáte ich napríklad pomocou služby Drive, či iCloud a podobne, tak zálohy nie sú automaticky šifrovanými. Inými slovami, potenciálnym záškodníkom, ktorí sa chcú dostať k obsahu vašich správ, zľahčujete prácu.

WhatsApp_zalohy
Zdroj: vosveteit

K týmto nastaveniam sa dostanete pomocou cesty Nastavenia > Chaty > Záloha chatov > Nikdy. 

Zabráňte, aby váš profil mohol hocikto pridať do skupinových konverzácií

Ďalšia funkcia, ktorú by ste nemali prehliadať, je obmedzenie pridania vášho profilu do skupinových konverzácií. WhatsApp umožňuje v predvolených nastaveniach vložiť váš účet do ľubovoľnej konverzácie. Toto nastavenie zmeníte pomocou cesty Nastavenia > Súkromie > Skupiny > Moje kontakty.

WhatsApp_obmedzenie vlozenia profilu do skupinovych konverzacii.jpg
Zdroj: vosveteit

Pevne veríme, že sme vám vyššie ukázali funkcie, ktoré ste nepoznali, resp. ste podceňovali ich význam. Ak sa vám článok páčil, tak budeme radi, ak nás podporíte. Či už zdieľaním článku, tak aj odberom obsahu prostredníctvom Facebooku.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close