Waze prezrádza, na základe čoho robí odhady časov jázd

Waze sa opiera hlavne o historické dáta a aktuálnu situáciu na cestách

Waze
Zdroj: vosveteit.sk, Waze (Logo)

Waze má v súčasnosti okolo 140 miliónov aktívnych používateľov, ktorí na mesačnej báze najazdia viac ako 36-miliárd kilometrov, a nahlásia cez 70-miliárd udalostí. Ide tak o jednu z najpopulárnejších navigačných služieb na svete, o ktorej môžeme povedať, že je akousi „sociálnou sieťou“ pre šoférov. Svoju popularitu si získala hlavne vďaka takmer dokonalým odhadom času jazdy z bodu A do bodu B a aktuálnym informáciám z ciest. Zaujímalo vás však niekedy, ako tieto odhady generuje?

Waze prostredníctvom svojho blogu prezradil, čo všetko stojí za výpočtami odhadov času.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Redukujeme počet neznámych“

Do zložitých výpočtov vstupuje veľa neznámych pričom Waze hovorí, že sa snaží v čo najväčšej miere ich redukovať. Vysvetľuje, že aby vypočítali čo najpresnejší čas jazdy z bodu A do bodu B pre každú možnú trasu, tak musí myslieť na viacero faktorov. „Odrazovým mostíkom“ pre spoločnosť sú historické dáta, ktoré zhromažďujú. Pod  nimi si môžete napríklad predstaviť priemerné rýchlosti, ktorými ľudia jazdia na daných úsekoch ciest, ktoré každú pol hodinu aktualizujú. V praxi to znamená, že spoločnosť denne odoberá 48 vzoriek priemernej rýchlosti na konkrétnom úseku cesty. Tieto informácie následne priebežne aktualizuje. Waze ďalej dodáva, že sa operia o dáta nie staršie ako zhruba 8-týždňov. 

„Živé“ informácie sú nemenej dôležitými

Waze ďalej prezrádza, že nemenej dôležitými informáciami sú aktualizácie v reálnom čase. Inými slovami, čo sa práve deje na ceste. To robí službu Waze tak jedinečnou. Spoločnosť ďalej vysvetľuje, že používatelia pomocou smartfónu odosielajú aktuálne informácie o dopravnej situácie, ktoré následne kombinujú s historickými dátami. Ďalej dodáva, že pokiaľ ide o výpočet odhadované času, tak najdôležitejšou informáciou je pre nich priemerná rýchlosť vodičov. Okrem toho spoločnosť sleduje, aj aký typ vozidla riadite. Waze vysvetľuje, že ak napríklad jazdíte na motorke, tak sa môžete hravo vyhnúť dopravným kolónam. Ak napríklad zas šoférujete autobus, tak vás navigácia nasmeruje do bus pruhov a podobne.

Waze_informacie o dopravnej situacie_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Spoločnosť ďalej dodáva, že k odhadu času dochádza počas celej jazdy autom, či iným dopravným prostriedkom. V pravidelných intervaloch, ktoré sú dlhé niekoľko minút, porovnáva dáta z pred začatia jazdy s dátami, ktoré medzičasom boli pozbierané od ostatných účastníkov cestnej premávky. Preto je aplikácia schopná napríklad počas jazdy zmeniť odporúčanú trasu napríklad za účelom, aby ste sa vyhli vzniknutým nehodám, ktoré spôsobujú spomalenie.

„Najväčším rozdielom medzi Waze a ostatnými navigačnými aplikáciami je skutočnosť, že ETA (pozn. redakcie: odhadovaný čas) sa odvíja od komunity. Každý Wazer, aj keď aktívne nenahlasuje aktivitu ani neuskutočňuje úpravy mapy, pomáha prispievať k presným ETA pre všetkých už len tým, že má otvorenú aplikáciu.“

Spoločnosť ďalej dodáva, že do budúcnosti bude navigácia viac „personalizovanou“. Znamená to, že ak napríklad pravidelne prekonávate odhadovaný čas, tak do budúcnosti bude brať túto informáciu, že jazdíte rýchlejšie, ako priemerný používateľ, do úvahy pri výpočtoch. Samozrejme platiť to bude aj opačne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre