SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vznikol náš vesmír špeciálne preto, aby dokázal podporovať inteligentný život?

Už v 70. rokoch si vedci uvedomili, že aj tá najdrobnejšia zmena vo fungovaní vesmíru by zabránila existencii života.

Teória pretrvávajúca celé desaťročia hovorí, že ak by nastala čo i len najmenšia zmena v tom, ako vesmír funguje, život by nebol možný. Nazýva sa Teória vyladeného vesmíru a podľa nej sa existencia života úzko spája s tým, ako fungujú fyzikálne zákony.

Podľa tejto teórie je naozaj veľkým šťastím, že vesmír vznikol spôsobom, akým vznikol a my môžeme byť tu, píše portál Universe Today. Lenže čo ak by predsa len vesmír fungoval inak? Je možné, že život ostáva pre nás záhadou do takej miery, že si ho nevieme predstaviť fungovať pri iných podmienkach?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumník Luke A. Barnes, z Institute for Astronomy v Sydney tvrdí, že Vyladený vesmír dáva z fyzikálneho hľadiska úplný zmysel. Podľa neho sa teórie o vyladenom vesmíre vytvára aplikovaním „až podozrivo presných domnienok“. Tvrdí, že naprieč históriou sme používali neúplné teórie na vysvetlenie toho, čo sa okolo nás deje. Vyladení vesmír je úplne bežným javom kozmológie a časticovej fyziky.

Teória vyladeného vesmíru sa podobá na takzvaný Antropický princíp. Ten tvrdí, že ak chceme vysvetliť vlastnosti vesmíru, nedokážeme vynechať našu existenciu, ako príklad života. Antropický princíp je v ostrom kontraste ku Koperníkovmu princípu, ktorý tvrdí, že na nás ľuďoch nie je nič výnimočné.

Antropický princíp rozoberá obrovskú náhodu, že vesmír, v ktorom žijeme, je akoby špeciálne navrhnutý tak, aby v ňom mohli vzniknúť inteligentné bytosti. Napriek tomu je rozdiel medzi týmto princípom a Teóriou vyladeného vesmíru. Tá sa začala už v 70. rokoch a vedci si všimli, že aj tá najdrobnejšia zmena v prírodných zákonoch by znamenala, že život nemôže vzniknúť.

Obrovská náhoda, alebo niečo iné?

Napríklad, ak by sa zmenila hmotnosť, náboj, alebo spin elementárnych častí, hmota by sa nedokázala formovať. Ak by nevznikol vesmír, s troma priestorovými dimenziami, neexistovali by stabilné atómy, či obežné dráhy. Ak by neexistoval 3D priestor a dimenzia času, systémy atómov by nedokázali byť stabilné.

Lenže ako je teda možné, že vesmír vznikol tak ako vznikol? Ako je možné, že žijeme vo vesmíre, kde by aj tá najmenšia zmena mohla zabrániť vzniku života? Vo vedeckej komunite sa čoraz populárnejšou stáva teória multiverza. Je možné, že náš vesmír je len jeden z nekonečného množstva ďalších vesmírov a je obývateľný len úplnou náhodou.

Ak existuje nekonečné množstvo vesmírov, existuje nekonečné množstvo variant, v ktorých mohli vzniknúť. V tomto prípade už nie je tak nepravdepodobné, že by vznikol jeden, ktorý má vhodné podmienky pre život.

Teoretici ale nevyvracajú aj druhú možnosť, že náš vesmír je len jeden a dokonale vyladený pre život. Napriek tomu dodávajú, že možno existuje fyzika, ktorú zatiaľ nechápeme, alebo sú naše predstavy o fungovaní vesmíru nesprávne.

Každopádne nedokážeme povedať, ktorá odpoveď je správna, či teória o viacerých vesmíroch, alebo prostý fakt, že sme mali šťastie a náš vesmír vznikol tak, ako vznikol. Ide však o mimoriadne dôležité otázky, na ktoré astronómovia hľadajú odpovede. Je len otázkou času, kedy sa nám podarí na ne odpovedať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close