SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vznikajú, keď čierna diera pohlcuje hmotu okolo seba: Astronómom sa podarilo objaviť osem nových „ozvien“

Vedci z inštitútu MIT vytvorili obraz o tom, čo sa deje pri čiernej diere, ak momentálne pohlcuje hmotu z okolia.

Predpokladá sa, že len v našej galaxii, Mliečnej dráhe, existujú desiatky miliónov čiernych dier. Ide o najextrémnejšie kozmické objekty, aké môžeme vo vesmíre nájsť. Ich gravitácia je tak silná, že im neunikne ani svetlo – najrýchlejšia častica/vlna vo vesmíre.

Čierne diery sú, ako ich názov naznačuje, čierne a ak sú v pokoji, je veľmi zložité zistiť, kde sa vlastne nachádzajú. Jednou pomôckou pre astronómov je ich silná gravitácia, ktorá ovplyvňuje objekty nachádzajúce sa v ich blízkosti. Ak sa ale čierna diera práve „kŕmi“, teda priťahuje hmotu z jej okolia, vyžaruje mimoriadne silnú dávku röntgenového žiarenia. To sa môže odraziť od plynu padajúceho dovnútra čiernej diery a vytvoriť špecifickú ozvenu, píše portál MIT.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómovia z technologického inštitútu pátrajú po týchto ozvenách, ktoré vznikajú v binárnych sústavách, kde sa nachádza čierna diera a ďalšia hviezda. Tá okolo čiernej diery obieha podobne ako planéty okolo hviezdy. Z času na čas ale prichádza o časť svojej hmoty, ktorá je násilne vytrhnutá gravitačnými silami čiernej diery. Vedci z inštitútu MIT vyvinuli automatizovaný nástroj, ktorý sa dokáže prehrabať množstvom získaných dát a nájsť stopy ozvien čiernych dier. Pomocou tohto nástroja sa im už podarilo odhaliť osem nových prípadov. Pred spustením nástroja sa vedelo len o dvoch prípadoch v Mliečnej dráhe, kedy čierna diera vyžarovala röntgenové ozveny.

Štúdiou prípadov dokázali astronómovia z MIT poskladať celý obraz o tom, čo sa v sústave deje počas aktivity čiernej diery. V každom z ôsmich prípadov najprv čierna diera vytvorí koronu vysokoenergetických fotónov spolu s prúdom častíc. Tie vystrelia od čiernej diery rýchlosťou blížiacou sa rýchlosti svetla. V určitom momente čierna diera vydá svoj posledný vysokoenergetický záblesk, než prejde do nízkoenergetického stavu.

Ozvena čiernej diery

Posledný záblesk čiernej diery môže byť podľa astronómov signál toho, že korona okolo čiernej diery expandovala. Vtedy poslednýkrát vystrelila prúd vysokoenergetických častíc a nakoniec zmizla. Porozumenie tomuto deju môže vedcom pomôcť vysvetliť ako supermasívne čierne diery v jadrách galaxií dokážu vystreliť častice naprieč celou galaxiou v ktorej sa nachádzajú. Tento proces zároveň ovplyvňuje evolúciu konkrétnej galaxie.

„Úloha čiernych dier v procese galaktickej evolúcie nie je v modernej astronómii dobre pochopená. Študované binárne sústavy čiernych dier fungujú ako ‚mini‘ verzie supermasívnych čiernych dier. Ak sa nám podarí pochopiť proces v tomto malom merítku, možno dokážeme pochopiť podobné procesy na oveľa väčšej škále,“ vyjadrila sa Erin Kara z inštitútu MIT.

Astronómom sa podarilo odhaliť že pri prechode z vysokoenergetickej do nízkoenergetickej aktivity sa vzdialenosť medzi koronou, regiónom vysokoenergetickej plazmy a akrečným diskom zväčší. Vedci sa domnievajú, že počas posledných vysokoenergetických zábleskov korona expanduje, zatiaľ čo čierna diera pohltí väčšinu hmoty, ktorú získala od svojho hviezdneho spoločníka.

Astronómovia z MIT sú však len na začiatku toho, aby dokázali efektívne využívať ozveny čiernych dier na to, aby získali predstavu o jej blízkom okolí. V tejto práci dokázali, že ozveny sú bežným javom. V ďalších výskumoch budú hľadať spôsoby, ako ich efektívnejšie využiť na porozumenie regiónu v blízkosti čiernej diery.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close