Vyzlečte svoj Android smartfón „donaha“. Pozrite sa na špecifikácie vášho zariadenia, o ktorých ste ani netušili

Pozrite sa na podrobné špecifikácie vášho smartfónu, ktoré na balení nenájdete. Od podrobností o procesore, cez RAM pamäť, batériu až po kameru.

RAM pamat
Zdroj: Vosveteit.sk

Naše smartfón sú bezpochyby zariadeniami, ktoré svojim výkonom a špecifikáciami prekonávajú počítače či notebooky z pred niekoľkých rokov. Častokrát výrobcovia reklamujú len tie hlavné špecifikácie, akými sú procesor, niektoré vlastnosti displejov, kamera a prípadne podpora rýchleho nabíjania. Nižšie Vám preto prinášame niekoľko aplikácií a šikovných tipov, ako sa môžete pozrieť na „črevá“ vášho smartfónu. Pevne veríme, že sa vám podarí poodhaliť aj také špecifikácie, o ktorých ste ani netušili.

Výkon a hlavné hardvérové špecifikácie

Začneme úplne od základov, a tým je výkon smartfónu a základné hardvérové špecifikácie. V súčasnosti obchod Google Play je ochudobnený o jednu z najšikovnejších aplikácií v podobe AnTuTu, ale aj napriek tomu existuje viacero alternatív. Tou najznámejšou je Geekbench 5. Aplikácia vo svojej podstate funguje na rovnakom princípe, robí výkonnostné testovanie zariadenia, ktoré porovnáva s ostatnými smartfónmi. Okrem toho dokáže poodhaliť aj viacero základných špecifikácií. Hneď po zapnutí vám ukáže model, verziu operačného systému, typ procesora a počet jadier s pracovnou frekvenciou. Po otestovaní výkonu sa dostanete k ďalším špecifikáciám. Zároveň zaujímavou sekciou je možnosť porovnania výkonu  so smartfónmi od rovnakého výrobcu (nájdete tam všetky zariadenia, ktoré splnili minimálne podmienky, aby boli zaradené do rebríčku, medzi ktorými je napríklad minimálny počet testovaní).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Geekbench 5
Geekbench 5
Developer: Primate Labs Inc.
Price: Free

Podrobné špecifikácie smartfónu

Zatiaľ čo hlavnou úlohou aplikácie vyššie je merať výkon, tak aplikácia nižšie ponúka oveľa podrobnejšie informácie o vašom hardvéri. Nájdete v nej informácie od podrobných špecifikácií o procesore (typ, počet jadier, výrobný proces, GPU,…), informácie  o softvéri, podrobné informácie o RAM pamäti (aktuálna spotreby, typ,..), informácie o batérii, informácie o teplote zariadenia, informácie o senzoroch vrátane možnosti otestovania ich funkčnosti.

Device Info HW
Device Info HW
Developer: Andrey Efremov
Price: Free

Pri batérii ešte zostaneme

Pri batérii ešte zostaneme. Radi by sme vám dali do pozornosti príkaz, ktorým si viete pozrieť zdravie Vašej batérie. Po otvorení aplikácie Telefón dajte vyvolať číslo „*#*#6485#*#*“ (bez úvodzoviek). Následne Vám vyskočí okno, ako môžete vidieť nižšie (pozn. redakcie: nie všetky modely smartfónov zobrazujú kompletné informácie, ako môžete vidieť nižšie.  Alternatívnym riešením, ako zistiť reálny stav batérie je pomocou tohto návodu, ktorý sme vám priniesli v minulosti).

Dôležité sú pre Vás tieto informácie:

  • MB_06: Stav batérie (ak sa zobrazuje „Dobrý“ / „Good“, tak to znamená normálny stav batérie)
  • MF_02: Počet spotrebovaných cyklov batérie (počet plných cyklov. Ak ste nabili batériu napríklad z 0% na 50%, tak ste minuli 0,5 cyklu batérie)
  • MF_05: skutočná kapacita batérie
  • MF_06: Kapacita batérie z výroby

Využíva Váš smartfón potenciál rýchleho nabíjania na 100%?

Ampere je ďalšia zaujímavá aplikácia, ktorá Vám dokáže prezradiť, či využívate s Vašim smartfónom maximálny potenciál rýchleho nabíjania. Po nainštalovaní aplikácie dajte nabíjať váš smartfón. Následne, ak chcete zistiť ako rýchlo sa zariadenie nabíja, jednoducho vynásobte napätie prúdom, aby ste odvodili príkon. V našom prípade to je 4,268 V * (2390 Milli-Amps / 1 000) = 10,02 W. Tu treba však povedať, že ak máte napríklad smartfón s podporou rýchleho nabíjania napríklad do 18W, tak aj nabíjačka musí podporovať tento výkon.

Ako si skontrolovat rychlo nabijania
Zdroj: Vosveteit.sk
Ampere
Ampere
Developer: Brain_trapp
Price: Free

Koľko HZ má displej Vášho smartfónu?

Ďalším a často spomínaným parametrom v poslednej dobe je počet Hz, ktorým disponuje displej smartfónu. Dlho sa táto hodnota viac menej vôbec nespomínala, resp. nebola tak frekventovanou. Väčšina smartfónov „beží“ na štandarde v podobe 60Hz, ale nájde sa veľa zariadení aj s vyššou frekvenciou. Pomocou aplikácie nižšie môžete zistiť, či nepatríte medzi šťastlivcov s vyššou frekvenciou.

Screen Size / Info / Dpi
Screen Size / Info / Dpi
Developer: vApps Studio
Price: Free

Kamera smartfónu

Nie je to len o megapixeloch, aj keď aj tie sú dôležitými. Nie tak dávno sme vám priniesli článok „Potrebujeme smartfóny so 48-megapixelovým snímačom?…“, v ktorom sme zosumarizovali viacero názorov odborníkov, ktorí sa vyjadrovali k zvyšujúcemu trendu sa megapixelov. Záverom bolo, že viac mexapixelov automaticky neznamenajú lepšie výsledky. Dôkazom ich tvrdení je smartfón Oppo Find X2, ktorý dobehol smartfón Mi 10 Pro, a to aj napriek tomu, že má len 48-megapixelový hlavný snímač. Aplikácia CameraInfo Vám prezradí kompletné špecifikácie jednotlivých snímačov – od podporovaného rozlíšenia až po ohniskovú vzdialenosť.

CameraInfo
CameraInfo
Developer: Kirari software
Price: Free

Pevne veríme, že článok sa vám tešil a podporíte ho aj zdieľaním na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre