Spravodajstvo

„Prázdna planéta“. Známy politológ a novinár napísali knihu, ktorá hovorí o vývojí svetovej populácie. Trend prírastku sa má čoskoro otočiť

Viete koľko ľudí aktuálne žije na našej planéte? Presné číslo nikto nepozná, ale k 15.2.2015 nás na Zemi malo byť približne 7,295 miliardy ľudí.  Najväčší podiel na tomto čísle má Čínska ľudová republika a India. Obe krajiny majú viac ako 1 miliardu obyvateľov. Pre zaujímavosť, v roku 2000 nás na planéte Zem žilo približne 6 miliárd a v roku 1900 nás bolo „len“ 1,650 miliardy.

Svetová populácie rastie, maximálne hodnoty však dosiahne už čoskoro

Ako možno z viet vyššie vyčítať tak svetová populácia rastie viac menej „skokovo“ a väčšinový názor je, že strop svetovej populácie sme nedosiahli a ešte dlho bude rásť. S opačným názorom prišiel známy politológ a novinár Darrel Bricker a John Ibbiston, ktorí hovoria, že náš „strop“ dosiahneme už čoskoro, približne o 30 rokov. Následne by populácia mala klesať. 

Kniha, ktorú napísal Bricker sa volá „Prázdna planéta“. Ich hlavným argumentom je, že prístup k informáciám mení pohľad ľudí na reprodukciu na celom svete čo sa odzrkadľuje na meniacich sa normách o rodinách a plodnosti.

„Vo 26 krajinách sme sa pýtali žien, koľko detí chcú. Bez ohľadu na to kde žili ich odpoveď bola okolo dvoch.“, hovorí Ibbitson, ďalej dodáva: „Vonkajšie sily, ktoré ľuďom diktujú mať väčšie rodiny pomaly, ale isto miznú skrz všetky krajiny. Tento trend je rýchlejší hlavne vo vysoko rozvinutých krajinách.“

Inými slovami naznačujú, že zvyšovaním vzdelanosti a technologickým rozvojom ľudia menia svoje priority. Otázkou je či je to pravda.

Aká je budúcnosť ľudstva?

Slova a vízie Brickera a Ibbistona sú veľmi odvážne a ťažko potvrdiť alebo vyvrátiť ich predpovede. V každom prípade keď sa pozrieme na vývoj prirodzeného prírastku obyvateľstva v krajinách ako je napríklad naša tak trend nie je tak pozitívny ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Zdroj: Futurism.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close