V Británii vzniká šialený projekt, ktorého cieľom je vyrobiť miniatúrnych robotov schopných opravovať potrubia. Finančne ho podporuje aj vláda

potrubie pod zemou
Zdroj: Youtube

Pomaly, ale isto sa dostávame do novej doby kedy sa veľká časť ľudskej práce presunie na „externé zariadenia“. Raz sme to už zažili, v 30-rokoch 20. storočia kedy začala priemyselná revolúcia, ktorá pokračuje do dnešných dní. Najnovší projekt, ktorý vzniká vo Veľkej Británii má za cieľ vytvoriť drobných robot, schopných opravovať potrubia pod komunikáciami.

Británia verí úspory v stovkách miliónov ročne

Začiatkom tohto týždňa bolo oddelením Biznisu, Energetiky a Priemyselnej stratégie Veľkej Británie oznámená veľká investícia v podobe 8,9 milióna dolárov na vývoj projektu, ktorého cieľom je vývoj mikrorobotov schopných kontrolovať a opravovať sieť podzemných potrubí. Veľká Británia si od projektu v prípade úspechu sľubuje úspory v podobe miliárd dolárov ročne a zároveň si myslí, že môže zmeniť spôsob opravných práv na cestách po celom svete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ambiciózna vízia

Jeden z výskumníkov pracujúcich na projekte, Kirill Horoshenkov z univerzity v Sheffielde pre portál Telegraph uviedol, že pracujú na vývoji dvoch typov robotov. Jedným z nich bude „inšpekčný bot“, ktorého hlavnou úlohou je kontrola potrubí a navigovanie „botov robníkov“, ktorých hlavnou úlohou je oprava potrubí. Roboti „opravári“ budú schopný potrubia opravovať pomocou cementu a lepidiel. Zároveň ich budú čistiť vysokotlakovými tryskami.

Veľká Británia ročne uskutoční viac ako 1,5 milióna cestných výkopov a ročné náklady na výkopy ako aj externé dopady typu obmedzenia dopravy, napríklad nákladnej stoja krajinu ročne viac ako 6 miliárd dolárov. Znamená to, že investícia v podobe 9 miliónov je zanedbateľnou a úspešný výsledok by mohol ušetriť rádovo stovky miliónov ročne.

Podobné štatistiky v podobe nákladov spojených s opravou budú pravdepodobne aj v iných krajinách. Samozrejme, že budú pomerné k veľkosti cestnej infraštruktúry. V každom prípade však možno povedať, že investícia do vývoja novej technológie tohto typu je zanedbateľnou z pohľadu aktuálnych nákladov skrz väčšinu krajín.

Zdroj: Futurism.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre